Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

O roli internetu w demokracji podczas Kongresu Europa Społeczna

0
Podziel się

Rozwój internetu daje większą szansę na stworzenie demokracji
bezpośredniej, ale obywatele muszą zadbać o prawo wolnego dostępu do internetu - podkreślili
uczestnicy debaty, która odbyła się w sobotę w Warszawie podczas Kongresu Europa Społeczna.

bEpBqdhN

Rozwój internetu daje większą szansę na stworzenie demokracji bezpośredniej, ale obywatele muszą zadbać o prawo wolnego dostępu do internetu - podkreślili uczestnicy debaty, która odbyła się w sobotę w Warszawie podczas Kongresu Europa Społeczna.

W debacie "Internet i obywatelstwo cyfrowe" brali udział Radosław Pietroń, przewodniczący Polskiej Partii Piratów, Józef Halbersztadt, członek polskiej sekcji Internet Society, a także rządowej Rady Informatyzacji, Bartłomiej Kozek, publicysta "Zielonych Wiadomości", Michel Bauwens, belgijski wykładowca akademicki zajmujący się rozwojem internetu, oraz Eleanor Saitta, specjalistka ds. oprogramowania open source.

Radosław Pietroń podkreślił, że trzeba edukować obywateli aby zrozumieli znaczenie praw cyfrowych. "Przez prawa cyfrowe rozumiem tu przede wszystkim wolny dostęp do sieci. Dostęp do internetu jest prawem człowieka" - zaznaczył Pietroń. Dodał, że w Finlandii prawo gwarantujące dostęp wszystkim obywatelom do szerokopasmowego internetu zostało wpisane do konstytucji.

bEpBqdhP

Jak zaznaczył, wolny dostęp do internetu ma dlatego takie znaczenie, że pozwala rozwijać demokrację bezpośrednią, która pozwala obywatelom lepiej kontrolować państwo a także podejmować wiele samodzielnych decyzji. "Technologie takie jak internet ułatwiają wprowadzenia takich rozwiązań"- podkreślił Pietroń.

Dodał, że powszechnie popełnia się dwa błędy w interpretacji rozwoju rewolucji cyfrowej. Pierwszy błąd to zawężanie dyskusji o technologiach cyfrowych tylko do internetu rozumianego jako infrastruktura techniczna a drugi błąd to oddzielanie praw obywatelskich obowiązujących - jak to określił - w realnym świecie od praw ze świata cyfrowego. "Jeśli nie będziemy mieli wolności rzeczywistej to wolność w przestrzeni cyfrowej nie będzie istniała" - podkreślił Pietroń.

Natomiast zdaniem Józef Halbersztadta, rozwój technologii cyfrowych zarówno związanych z internetem, ale także z szeroko rozumianą telekomunikacją, wymaga przygotowania odpowiednich przepisów prawa. Dodał jednak, że jest to skomplikowany proces ponieważ na kształt prawnych rozwiązań związanych z siecią próbują wpływać firmy internetowe a także służby specjalne.

Kongres Europa Społeczna został zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, Ogólnopolskie Porozumienie Pielęgniarek i Położnych oraz Partię Zielonych. Główną ideą kongresu było, jak zaznaczyli jego organizatorzy, stworzenie nowej wizji pracy dla dobra wspólnego. W trakcie spotkania odbyły się cztery panele: Europa po pakcie fiskalnym, Edukacja - dobro wspólne, Wszyscy jesteśmy pacjentami, Internet i obywatelstwo cyfrowe.(PAP)

bEpBqdhV

krm/ sp/

bEpBqdiq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)