Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obalony prezydent Hondurasu wróci do władzy?

0
Podziel się

Manuel Zelaya ma szansę wrócić na fotel prezydenta. Obecny przywódca państwa chce rozmawiać.

Obalony prezydent Hondurasu wróci do władzy?
(PAP/EPA)
bEhZNFIl

Manuel Zelaya (na zdjęciu) ma szansę wrócić na fotel prezydenta. Obecny przywódca państwa - *Roberto Micheletti - *oświadczył, iż jest gotowy na porozumienie w sprawie rozwiązania kryzysu politycznego._ _

_ - Dałem zgodę mojej grupie negocjacyjnej na podpisanie porozumienia, które wyznaczy początek końca sporów politycznych _ - powiedział Micheletii na konferencji prasowej w Tegucigalpie. Jak podkreślił, uwzględnia kwestię _ najbardziej kontrowersyjną _, a więc powrót Zelayi na fotel prezydencki.

Kryzys polityczny w Hondurasie trwa już cztery miesiące. Zelaya proponuje jako jedyne rozwiązanie, aby Micheletti zrzekł się władzy zdobytej w drodze przewrotu. Popierająca go Organizacja Państw Amerykańskich uzależnia od powrotu Zelayi do władzy uznanie wyników wyznaczonych na koniec stycznia przyszłego roku wyborów prezydenckich. Konstytucja Hondurasu nie pozwala Zelayi na powtórne kandydowanie

bEhZNFIn

We wrześniu obalony prezydent wrócił potajemnie do kraju i skrył się w ambasadzie Brazylii, skąd rozpoczął dialog z rządem tymczasowym.Zelaya został aresztowany i wydalony z kraju po tym, jak popadł w niełaskę honduraskiego Sądu Najwyższego, wojska oraz konserwatywnej opozycji.

Przeciwnicy zarzucili mu, że nadużył władzy forsując referendum konstytucyjne, które Sąd Najwyższy uznał za nielegalne. Krytykowali go również za zacieśnianie stosunków z lewackim przywódcą Wenezueli Hugo Chavezem.

bEhZNFIO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)