Notowania

stosunki usa-iran
27.10.2011 10:12

Obama jak Bush? "Sankcjami umacnia reżim w Teheranie"

Prezydent USA Barack Obama, który podczas kampanii wyborczej obiecywał otwarcie na Iran popełnia wobec Teheranu takie same błędy jak poprzednik.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent, który podczas kampanii wyborczej obiecywał otwarcie na Iran popełnia wobec niego takie same błędy jak poprzednik. Kontynuowanie sankcji umacnia reżim i osłabia społeczeństwo obywatelskie - pisze Fareed Zakaria w _ Washington Post. _

Nakładanie coraz ostrzejszych sankcji na Iran nie jest bardzo efektywne, choć spowolnia jego wzrost gospodarczy. Kraj radzi sobie jednak dzięki pieniądzom za ropę naftową i dużemu rynkowi wewnętrznemu. Zaś bieda i braki towarów osłabiają społeczeństwo obywatelskie i umacniają reżim. A to jest efekt odwrotny od tego, który chcieliśmy osiągnąć - pisze znany publicysta i redaktor naczelny międzynarodowej edycji _ Newsweeka _ Fareed Zakaria. Administracja Obamy popełnia błąd _ popadając w politykę presji, presji i coraz większej presji _.

Waszyngton powinien zaangażować się w dialog z Teheranem, który pozwoli na jakąkolwiek formę międzynarodowego nadzoru nad jego programem nuklearnym. Biały Dom zapomina o _ niewygodnej prawdzie _: nawet jeśli upadnie irański reżim, zmieni się rząd, to program nuklearny, który jest wśród Irańczyków popularny jako _ wyraz ich nacjonalizmu i potęgi _, będzie kontynuowany - twierdzi z naciskiem Zakaria.

Presja gospodarcza i izolowanie Iranu prowadzi w pewnych kwestiach do efektów paradoksalnych: umacnia islamski _ beton _ w siłach zbrojnych kraju, czyli Gwardię Rewolucyjną, która kontroluje teraz 40 proc. gospodarki. Tak jak niegdyś w Iraku, polityka sankcji prowadzi do powstawania _ gangsterskiego, mafijnego-kapitalizmu _ i pozwala reżimowi stosować wszechobecną kontrolę społeczeństwa.

_ - Jeśli chcesz coś importować, musisz korzystać z przemytu, a to oznacza, że musisz działać w porozumieniu z reżimem _ - powiedział irański biznesmen Zakarii podczas jego pobytu w Teheranie.

Obama powinien zrewidować swoją politykę - uważa Zakaria. Nie ma gwarancji, że próba nawiązania dialogu i złagodzenia napięć się powiedzie, w Iranie utrzymują się głębokie podziały, reżim jest nieprzewidywalny, wielu jego prominentnych zwolenników boi się wszelkiego otwarcia na Zachód.

Ale _ strategiczne zaangażowanie przeciwnika _ nie musi wykluczać polityki _ zachęcania do zmiany reżimu _. Takie były modus operandi USA wobec Związku Radzieckiego i Chin w latach 70. i 80. - przypomina naczelny międzynarodowego _ Newsweeka _. Nawiązanie dialogu z Teheranem byłoby też korzystne dla Stanów Zjednoczonych ze względu na niebezpieczną sytuację w Afganistanie. Iran mógłby pomóc ją stabilizować i mógłby to być logiczny wspólny cel Waszyngtonu i Teheranu - dodaje Zakaria.

Napięcie w stosunkach USA z Iranem wzrosło ostatnio dramatycznie, gdy administracja Obamy poinformowała o domniemanym spisku, którego architektem miała być irańska Gwardia Rewolucyjna, a który miał doprowadzić do zabicia ambasadora Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie przez ludzi meksykańskiego kartelu narkotykowego.

O stosunkach USA-Iran czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t115084.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosjanie;boja;sie;sankcji;usa;wobec;iranu,193,0,860353.html) Rosjanie boją się sankcji USA wobec Iranu Według rosyjskiego MSZ sankcje nałożone przez władze USA na głównego irańskiego operatora portowego i państwowe linie lotnicze mogą wpłynąć na działalność rosyjskich firm.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t74931.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/konta;iranskich;prominentow;na;celowniku;usa,106,0,777066.html) Konta irańskich prominentów na celowniku USA USA wprowadza sankcje wobec dwóch urzędników Teheranu. Za wybory.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t90777.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;bedzie;produkowal;wlasne;rakiety;przeciwlotnicze,11,0,708363.html) Iran będzie produkował własne rakiety przeciwlotnicze Rosja zerwała kontrakt na dostarczenie takiej broni Iranowi.
Tagi: stosunki usa-iran, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz