Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
22.02.2014 07:21

Obama stracił zaufanie Chin. Spotkał się z dalajlamą

Chiński wiceszef MSZ Zhang Yesui wezwał charge d'affaires ambasady USA w Pekinie by zaprotestować przeciwko spotkaniu prezydenta Stanów z Dalajlamą XIV.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua News/East News)

Chiński wiceminister spraw zagranicznych Zhang Yesui wezwał w charge d'affaires ambasady USA w Pekinie Daniela Kritenbrinka aby zaprotestować przeciwko spotkaniu prezydenta Baracka Obamy z Dalajlamą XIV - poinformowało chińskie MSZ na swojej stronie internetowej.

Według komunikatu, chiński wiceminister oświadczył, że _ Stany Zjednoczone muszą podjąć konkretne kroki aby odzyskać zaufanie rządu i narodu chińskiego _.

Piątkowe spotkanie Obamy z duchowym przywódcą Tybetańczyków odbyło się w cztery oczy, bez udziału mediów. Według komunikatu Białego Domu _ prezydent Obama ponownie wyraził poparcie dla przestrzegania praw człowieka i wolności wyznania dla Tybetańczyków w Chinach oraz poparł wszczęcie bezpośredniego dialogu między dalajlamą a chińskimi władzami w celu wyjaśnienia wieloletnich różnic _.

Chińskie MSZ oznajmiło wcześniej, że zaszkodzi ono relacjom USA-Chiny i będzie _ poważną ingerencją _ w sprawy wewnętrzne Pekinu. Dalajlama jest przez Chiny uważany za separatystę, który dąży do ustanowienia niepodległego Tybetu na drodze przemocy.

Według organizacji praw człowieka Chiny, które zajęły Tybet w 1950 r., niszczą tybetańską kulturę, język i religię sprawując brutalne rządy.

USA uznają Tybet za część Chin i nie popierają jego niepodległościowych aspiracji, jednak opowiadają się za głoszonym przez dalajlamę postulatem większej autonomii dla tego regionu i apelują do władz w Pekinie o dialog z nim - powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Caitlin Hayden.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz