Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
antykoncepcja
10.02.2012 20:56

Obama w sprawie antykoncepcji. Prezydent ustąpi

Barack Obama złagodził kontrowersyjny przepis, według którego instytucje zarządzane przez Kościoły, miałyby pokrywać pracowniczkom koszty środków antykoncepcyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Barack Obama złagodził kontrowersyjny przepis, według którego instytucje zarządzane przez Kościoły miałyby pokrywać pracowniczkom koszty środków antykoncepcyjnych.

Przepis ten, ogłoszony ponad tydzień temu przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, wywołał oburzenie Kościoła katolickiego. Biskupi oświadczyli, że zmuszanie katolickich instytucji, jak niektóre szpitale i wyższe uczelnie, do finansowania antykoncepcji, której Kościół zakazuje, jest naruszaniem zagwarantowanej w konstytucji wolności religii od ingerencji państwa.

Katolików poparli przywódcy innych wyznań: Kościoły protestanckie, Kościół prawosławny i konserwatywne odłamy judaizmu. Wystąpili oni z protestem przeciw decyzji rządu m.in. na łamach piątkowego _ Wall Street Journal _. Biskupi odczytywali listy pasterskie z ambon.

W piątek prezydent Obama oznajmił, że postanowił skorygować wydany przepis. Kobiety zatrudnione w prowadzonych przez Kościoły instytucjach - powiedział - nadal będą miały dostęp do bezpłatnych środków antykoncepcyjnych, ale zapewni je nie pracodawca, lecz bezpośrednio towarzystwa ubezpieczeniowe.

_ Żadne organizacje religijne nie będą zatem musiały opłacać ani dostarczać środków antykoncepcyjnych _ - oświadczył. Obama przypomniał argumenty stojące za pierwotnie wydaną decyzją. Antykoncepcja - mówił - to część medycyny prewencyjnej.

_ Walczyliśmy o to, bo antykoncepcja może ratować życie. Poza tym ogólny koszt ochrony zdrowia jest mniejszy, jeżeli kobiety mają dostęp do środków antykoncepcyjnych _ - powiedział, przywołując opinie lekarzy.- _ Żadna kobieta nie powinna mieć ograniczonego dostępu do nich ze względu na to, kim jest albo gdzie pracuje _ - dodał. Podkreślił jednak, że uznaje konstytucyjną zasadę wolności religii i dlatego postanowił zmodyfikować dyskusyjny przepis.

Nakaz pokrywania pełnych kosztów antykoncepcji skrytykowali nie tylko politycy republikańscy i konserwatywni komentatorzy. Przyłączyło się do nich także wielu Demokratów w Kongresie i poza nim oraz publicystów sympatyzujących z Obamą. Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/157/m203933.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;we;wloszech;obama;chwali;premiera;wloch,34,0,1023266.html) *Obama chwali premiera Włoch. Zobacz za co * Prezydent USA Barack Obama wyraził swoje uznanie dla Mario Montiego za skuteczne działania na rzecz wyjścia Włoch z kryzysu zadłużeniowego.

Ci ostatni uznali pierwotną decyzję administracji za błąd polityczny. Jak przypomnieli, większość katolików poparła Obamę w wyborach w 2008 r. Stanowią oni znaczną część elektoratu w ważnych dużych stanach, w których szanse Demokratów i Republikanów są zwykle wyrównane, jak Pensylwania, Michigan i Ohio.

W dodatku - jak przypominają krytycy prezydenta - kilka tygodni temu obiecał on przywódcom Kościoła katolickiego, co prawda ogólnikowo, że sprawa antykoncepcji będzie załatwiona zgodnie z ich oczekiwaniami.

Z drugiej strony, liberalni komentatorzy wyrażają opinię, że nakaz pokrywania kosztów antykoncepcji nie naraża prezydenta na znaczne straty głosów katolików. Podkreślają oni, że swobodny dostęp do środków antykoncepcyjnych popiera przytłaczająca większość Amerykanów, w tym także amerykańskich katolików.

Czytaj o Baracku Obamie w Money.pl
22-latek chciał zastrzelić Obamę. Spisek 22-letni obywatel Uzbekistanu Ulugbek Kodirow przyzna się, że uczestniczył w spisku na życie prezydenta USA.
On zmierzy się z Obamą W Stanach Zjednoczonych dziś prawybory partii republikańskiej w Kolorado i Minnesocie.
Miliard dolarów na nowy program stypendiów? Prezydent USA Barack Obama przedstawił plan obniżenia kosztów studiowania na wyższych uczelniach.
Tagi: antykoncepcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz