Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obama: wojska USA wycofują się z Iraku zgodnie z planem

0
Podziel się:

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oświadczył, że wszystkie
bojowe oddziały wojsk amerykańskich, zgodnie z planem, opuszczą Irak do końca sierpnia, a w kraju
tym pozostaną oddziały wsparcia w liczbie 50 tys. żołnierzy.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oświadczył, że wszystkie bojowe oddziały wojsk amerykańskich, zgodnie z planem, opuszczą Irak do końca sierpnia, a w kraju tym pozostaną oddziały wsparcia w liczbie 50 tys. żołnierzy.

W przemówieniu wygłoszonym w poniedziałek do weteranów w Atlancie Obama nakreślił optymistyczny obraz sytuacji w Iraku. Jego zdaniem, pozwala ona na przekazanie zadań ochrony bezpieczeństwa w ręce irackich wojsk rządowych i policji.

"Jako kandydat na prezydenta obiecałem doprowadzić wojnę w Iraku w odpowiedzialny sposób do końca. Wkrótce po objęciu urzędu ogłosiłem nową strategię dla Iraku. Jasno oświadczyłem, że 31 sierpnia 2010 bojowa misja w Iraku się zakończy. I to właśnie robimy - jak obiecaliśmy, według planu" - oświadczył Obama.

Prezydent podkreślił, że od objęcia przez niego władzy do 31 sierpnia br. liczba wojsk amerykańskich w Iraku zmniejszy się w sumie o 90 tysięcy.

W Iraku pozostanie od września jeszcze około 50 tysięcy żołnierzy wsparcia, których zadaniem będzie szkolenie sił irackich i zapobieganie atakom terrorystycznym.

"Dzięki naszym staraniom, w Iraku spadła skala przemocy. Umożliwia to zmianę charakteru naszej misji wojskowej z zadań bojowych na wspieranie i szkolenie irackich sił bezpieczeństwa. W wielu częściach kraju Irakijczycy przejęli już te zadania" - przekonywał amerykański prezydent.

Wyraził następnie wdzięczność i uznanie dla żołnierzy za ich poświęcenie w czasie wojny. W Iraku zginęło ich ponad 4000.

"Ameryka musi złożyć hołd wszystkim tym, którzy służyli w Iraku" - powiedział.

Według najnowszego sondażu telewizji CNN, 2/3 Amerykanów popiera redukcję wojsk w Iraku.

Krytycy zwracają jednak uwagę, że Irak daleki jest jeszcze od politycznej stabilizacji, i przestrzegają przed ogłaszaniem końca wojskowej misji USA w tym kraju.

Niedzielny "Washington Post" podał w korespondencji z Bagdadu, że w Iraku pogłębia się impas polityczny i prawie pięć miesięcy po wyborach parlamentarnych nie ma szans na utworzenie nowego rządu przed jesienią.

Zwiększa to ryzyko zaostrzenia się zbrojnych konfliktów etniczno-wyznaniowych i sporów między poszczególnymi grupami o dochody z ropy naftowej, głównego bogactwa kraju.

Waszyngton miał nadzieję, że przed planowanym wycofaniem amerykańskich oddziałów bojowych w Bagdadzie powstanie nowy rząd.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ keb/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)