Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obchody 20. rocznicy koronacji cudownego obrazu w Rokitnie

0
Podziel się:

Uroczysta msza św. sprawowana przez przewodniczącego Konferencji
Episkopatu Polski abp Józefa Michalika była punktem kulminacyjnym uroczystości z okazji 20.
rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej czyli Cierpliwie Słuchającej.

Uroczysta msza św. sprawowana przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Józefa Michalika była punktem kulminacyjnym uroczystości z okazji 20. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej czyli Cierpliwie Słuchającej.

Uroczystości w sanktuarium w Rokitnie (Lubuskie) rozpoczęły się w piątek od drogi krzyżowej. Tego dnia odbyło się prawykonanie "Kantaty Rokitniańskiej" na orkiestrę symfoniczną, chór i mezzosopran, która powstała specjalnie z okazji jubileuszu. Kantata autorstwa prof. Marka Jasińskiego jest hołdem złożonym cudownemu obrazowi. Wykonała ją orkiestra symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej i Chór Akademicki im. Jana Szyrockiego ze Szczecina. Partię mezzosopranu zaśpiewała solistka Teatru Wielkiego w Warszawie, Magdalena Idzik.

Kulminacyjnym punktem uroczystości była odprawiona w sobotę msza święta pontyfikalna. Przewodniczył jej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik. Koncelebransami byli biskupi kilku polskich metropolii i diecezji.

"Wierzymy, że najlepszym ratunkiem przeciwko złu, z którym człowiek przez ziemskie życie musi się stykać, jest sam Bóg, który pokazał nam drogę. A tą drogą jest właśnie Ona. To Ją Bóg upatrzył. Ją wybrał po to, by była ratunkiem dla zagubionego człowieka. Bóg zaufał Maryi" - powiedział w homilii abp Michalik.

Podczas mszy św., w której uczestniczyło kilka tysięcy wiernych, poświęcono także koronę dla obrazu oraz pomnik Jana Pawła II, który stanął przez wejściem do bazyliki.

Historia obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, który znajduje się w Sanktuarium Maryjnym sięga początków XVI wieku. Jest on dziełem mistrzów szkoły niderlandzkiej, na drewnie lipowym. Charakterystycznym elementem obrazu jest odsłonięte ucho Maryi - stąd jego nazwa.

Początkowo wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej znajdował się na Kujawach, później trafił do Bledzewa (obecne Lubuskie), do klasztoru cystersów. Tam w 1670 roku został uznany za cudowny. Król Michał Korybut Wiśniowiecki przyznał wizerunkowi Matki Bożej koronę królewską.

Do Rokitna obraz trafił w 1671 roku, wcześniej przez krótki czas znajdował się w kaplicy Zamku Królewskiego w Warszawie. 18 czerwca 1989 roku, prymas Polski kard. Józef Glemp ukoronował cudowny obraz koronami papieskimi - złotą koronę poświęcił wcześniej (22 kwietnia 1989 r.) ojciec święty Jan Paweł II. Od 2002 roku świątynia w Rokitnie ma rangę bazyliki mniejszej. (PAP)

mrd/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)