Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polonia
11.04.2012 07:15

Obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Chicago

Chicagowska Polonia uczciła drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(oder345nn/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Chicagowska Polonia uczciła drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Obchody zorganizowane przed pomnikiem ofiar Katynia na cmentarzu św. Wojciecha w Niles pod Chicago miały charakter symboliczny. Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę.

Twórca i inicjator powstania pomnika Wojciech Seweryn, działacz z Chicago, zginął 10 kwietnia 2010 roku na pokładzie Tu-154 pod Smoleńskiem.

Wczoraj pod monumentem pojawiły się kwiaty, wieńce i zapłonęły znicze, przypominające o drugiej rocznicy katastrofy. Wśród osób, które przyszły na wspólną modlitwę przed pomnikiem katyńskim, była wdowa po polonijnym działaczu, Maria Seweryn, i córka Anna Wójtowicz z rodziną. Byli także weterani, motocykliści, uczestnicy Rajdów Katyńskich oraz młodzież szkolna.

_ Dla mnie 10 kwietnia pozostanie na zawsze wyjątkową datą. Będzie to dzień smutku i żalu, wspomnienia wszystkich tych, którzy zginęli w tej katastrofie. Straciłem swojego przyjaciela Wojtka Seweryna, z którym współpracowałem przy pomniku katyńskim _ - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Pamięci Ofiar Katynia i Smoleńska, Andrzej Brach.

W wielu parafiach, skupiskach Polonii, zostały we wtorek odprawione nabożeństwa w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. W kościele św. Ferdynanda mszę odprawił biskup pomocniczy archidiecezji chicagowskiej Andrzej Wypych.

Wspominając podczas mszy swojego ojca Wojciecha Seweryna i pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej, Anna Wójtowicz powiedziała: _ Nam tutaj na ziemi ciężko żyć, ale Bóg potrzebował Was bardziej, wybrał przecież najlepszych _.

W rozmowie z PAP Wójtowicz przyznała, że _ po tych dwóch latach nie jest wcale lżej, a nawet chwilami gorzej _. _ Czas na pewno zagoił te pierwsze rany, ale wciąż tragedia smoleńska nie jest wyjaśniona. Ciągle walczymy o to, żeby okoliczności tej tragedii zostały wyjaśnione przez międzynarodową komisję. Dlatego jest nam tak ciężko, bo straciliśmy najbliższych w bardzo niewyjaśnionych okolicznościach _ - stwierdziła.

Po mszy można było oglądać wystawę tematyczną przygotowaną przez uczniów Polskiej Szkoły Katolickiej im. św. Ferdynanda, której od roku patronują honorowo Lech i Maria Kaczyńscy.

W najbliższą niedzielę na cmentarzu św. Wojciecha pod Chicago odbędzie się poświęcenie i odsłonięcie ufundowanej przez Związek Klubów Polskich tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej, która została zamontowana obok pomnika ofiar Katynia.

Kolejne uroczystości zaplanowano na 21-22 kwietnia; w tych dniach w Chicago przebywać będzie wdowa po generale Andrzeju Błasiku, Ewa Błasik, i wdowa po rzeczniku praw obywatelskich Januszu Kochanowskim, Ewa Kochanowska.

Czytaj więcej o obchodach rocznicy tragedii w Money.pl
Wskazali, gdzie stanie pomnik ku czci ofiar Delegacja rządowa wróciła za Smoleńska. Przeczytaj, co ustaliła.
"Zostali zdradzeni", "To było haniebne" _ Musimy umieć zwyciężać zło dobrem. Węgrzy dali nam przykład _ - mówił przed Pałacem Prezydenckim prezes PiS.
Ostre słowa Jarosława Kaczyńskiego _ To budziło gniew oraz sprzeciw elit polskich przesiąkniętych klientyzmem. _
Tagi: polonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz