Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obchody Światowego Dnia Modlitw o Powołania

0
Podziel się

W niedzielę, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się obchody
Światowego Dnia Modlitw o Powołania. Rozpoczyna on Tydzień Modlitw w tej intencji. Kościół
przypomina w tych dniach o potrzebie troski o powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

bEgQUpAl

W niedzielę, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Modlitw o Powołania. Rozpoczyna on Tydzień Modlitw w tej intencji. Kościół przypomina w tych dniach o potrzebie troski o powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

"Każda wspólnota chrześcijańska i każdy wierzący powinni podjąć świadomie zadanie wspierania powołań" - napisał papież Benedykt XVI w orędziu na 48. Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

Według krajowego duszpasterza powołań ks. Marka Dziewieckiego istotą duszpasterstwa powołań "jest wychowanie". "Jeśli spada liczba powołanych, to przyczyn należy szukać w rodzinie czy parafii"- wyjaśnia. Natomiast delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa powołań i przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań bp Wiesław Lechowicz jako przyczynę spadku powołań wskazał też niż demograficzny i emigrację.

bEgQUpAn

Z opublikowanych przez tę radę statystyk za rok 2010 wynika, że liczby powołań są porównywalne z rokiem poprzednim, ale utrzymuje się tendencja spadkowa. W 2010 r. do ponad 40 seminariów duchownych zgłosiło się 675 kandydatów. Rok wcześniej o dwunastu więcej. W seminariach zakonnych na pierwszym roku jest 176 osób. Do żeńskich zgromadzeń zakonnych czynnych zgłosiło się 316 kandydatek, do zakonów klauzurowych 40.

Najwięcej kandydatów zgłosiło się tradycyjnie do seminarium duchownego w Tarnowie (47), Katowicach (41) i Krakowie (26). Najmniej kleryków na pierwszym roku jest w Łowiczu i Białymstoku (po pięciu).

Okazją do modlitwy w intencji powołań i powołanych będzie, oprócz majowego Tygodnia Modlitw o Powołania, VIII Ogólnopolskie Nocne Czuwanie w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej z 11 na 12 czerwca. Prowadzić je będą przedstawiciele różnych stanów, zgromadzeń zakonnych i seminariów duchownych. (PAP)

skz/ pz/

bEgQUpAO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)