Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obchody Święta Niepodległości w Krakowie

0
Podziel się:

Korzystając z daru wolności pamiętajmy, że nie jest nam ona dana raz na
zawsze - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, przywołując słowa Jana Pawła II, w homilii
wygłoszonej w środę w Katedrze Wawelskiej podczas mszy św. z okazji Święta Niepodległości.

Korzystając z daru wolności pamiętajmy, że nie jest nam ona dana raz na zawsze - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, przywołując słowa Jana Pawła II, w homilii wygłoszonej w środę w Katedrze Wawelskiej podczas mszy św. z okazji Święta Niepodległości.

Metropolita krakowski podkreślił, że o wolność trzeba walczyć, zabiegać i pielęgnować ją. "Trzeba zmagać się o pokój i o jedność. Trzeba czynu" - podsumował hierarcha.

Kard. Dziwisz przywołał postać Józefa Piłsudskiego - "jednego z tych, którzy podjęli sztandar wolności". Metropolita podkreślił, że Piłsudski, jako "człowiek czynu" był przygotowany nie tylko do walki o niepodległość Polski ale też na udźwignięcie daru odzyskanej wolności.

Metropolita krakowski dodał, że aby strzec daru wolności potrzebujemy dziś "przewodników mądrych i bezinteresownych".

"Każdy naród potrzebuje mądrych przewodników. Każdy naród potrzebuje ludzi, którzy będą się roztropnie troszczyć o wspólne dobro, mając zwłaszcza na względzie dobro najsłabszych, ubogich, żyjących na marginesie. Mądry lider otwarty jest na działanie Ducha Świętego i jednocześnie wsłuchuje się uważnie w głos tych, którym służy. Mądry lider służy w sposób bezinteresowny, przedkładając dobro człowieka i wspólnoty nad dobro osobiste i swojego stronnictwa politycznego. O takich przewodników mądrych i bezinteresownych modlimy się dzisiaj, aby pomagali nam strzec daru wolności" - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz.

Po mszy w Katedrze Wawelskiej uczestnicy obchodów przeszli na położony u stóp Wawelu plac przy kościele św. Idziego. Tam odbyła się uroczystość nadania placowi imienia o. Adama Studzińskiego. Zmarły w 2008 r. duchowny był kapelanem w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, uczestnikiem bitwy pod Monte Cassino, generałem Wojska Polskiego, duszpasterzem legionistów, żołnierzy AK i harcerzy.

Pod Krzyżem Katyńskim, stojącym na placu Studzińskiego, uczestnicy uroczystości złożyli wieniec, a następnie w rzęsistym deszczu przeszli w pochodzie patriotycznym Drogą Królewską na plac Matejki. Tam złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uroczystości zakończyły się defiladą kompanii honorowych oraz pododdziałów wojska i służb mundurowych z Krakowa i Małopolski.

Podczas obchodów wokół krakowskich Plant jeździł "Tramwaj patriotyczny". Przejazd nim był bezpłatny. Podróżni mogli wysłuchać lub zaśpiewać wspólnie z młodzieżą polskie pieśni patriotyczne. W tramwaju i na Rynku Głównym młodzież rozdawała też materiały okolicznościowe związane z 91. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak co roku w Święto Niepodległości na krakowskim Rynku zaplanowano 35. już Lekcję Śpiewania, tym razem pod hasłem "Radosna Niepodległości. Wzięli w niej udział artyści Kabaretu Loch Camelot oraz mieszkańcy, dla których Urząd Miasta Krakowa przygotował 4,5 tys. bezpłatnych śpiewników. Organizatorami wspólnego śpiewania są: Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Piosenki "Refren", Biblioteka Polskiej Piosenki i Urząd Miasta Krakowa.

Wieczorem w Teatrze im. Słowackiego zaplanowano Koncert z okazji Święta Niepodległości. Tradycją koncertu, organizowanego w ramach dorocznego Festiwalu Muzyki Polskiej, jest udział publiczności ubranej w stroje z biało-czerwonymi, narodowymi akcentami.(PAP)

czo/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)