Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obóz młodzieży tatarskiej - wypoczynek i poznawanie historii

0
Podziel się:

Ok. 40 młodych Tatarów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji bierze udział
w rozpoczętym w poniedziałek III Międzynarodowym Obozie Młodzieży Tatarskiej. W czasie tygodniowego
turnusu młodzież m.in. spotka się z Tatarami na zachodzie kraju.

Ok. 40 młodych Tatarów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji bierze udział w rozpoczętym w poniedziałek III Międzynarodowym Obozie Młodzieży Tatarskiej. W czasie tygodniowego turnusu młodzież m.in. spotka się z Tatarami na zachodzie kraju.

Obóz ma charakter objazdowy, główną bazą wypadową będzie Gorzów Wielkopolski. "Głównym celem spotkania jest integracja tatarskiej młodzieży z kraju i zagranicy, podtrzymanie tożsamości, kultury i tradycji tatarskiej" - powiedziała PAP Lilla Świerblewska, skarbnik Związku Tatarów Polskich, który jest organizatorem obozu.

Program obozu przewiduje zwiedzanie m.in. Poznania, Szczecina i Gorzowa Wielkopolskiego, warsztaty teatralne i kulinarne. Młodzi Tatarzy będą też spotykali się z przedstawicielami mniejszości tatarskiej z tej części kraju, poznają historię osadnictwa tatarskiego na ziemiach polskich.

Świerblewska przyznała, że nie ma danych co do liczebności społeczności tatarskiej w tej części kraju, ale jest ona zdecydowanie mniej liczna niż w województwie podlaskim, gdzie są największe skupiska polskich Tatarów, odbywa się więcej imprez a Tatarzy mają większą świadomość swej przynależności etnicznej.

Historia Tatarów na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę pierwszego dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397.

Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. W XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, a nazwiska rodowe uległy spolszczeniu. Obecnie to jedna z najmniejszych grup etnicznych w naszym kraju, w ostatnim spisie powszechnym taką przynależność narodowo-etniczną zadeklarowało ok. 2 tys. osób.

Ważnym elementem scalającym tę społeczność wciąż jest religia - islam. Przyjmuje się, że to właśnie polscy Tatarzy stanowią większość członków Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej w kraju organizacji osób wyznających islam.

W środowisku działa też zarejestrowany w 1992 roku Związek Tatarów Polskich. To z jego inicjatywy w województwie podlaskim rozpoczęła się np. nauka języka tatarskiego, prowadzona wśród przedstawicieli tej społeczności. (PAP)

rof/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)