Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obrazy i rzeźby Henryka Musiałowicza na wystawie w stolicy

0
Podziel się:

Dzieła Henryka Musiałowicza z lat 80. i 90. XX wieku, ale także prace
stworzone przez niego po 2000 roku, pokazane zostaną na wystawie artysty w Galerii Domu Artysty
Plastyka w Warszawie. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności od piątku.

Dzieła Henryka Musiałowicza z lat 80. i 90. XX wieku, ale także prace stworzone przez niego po 2000 roku, pokazane zostaną na wystawie artysty w Galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności od piątku.

Na wystawie pokazane zostaną dzieła pochodzące z lat 80. i 90. - z serii "Reminiscencje", "Portret z wyobraźni" oraz "Rodzina".

Będzie można zobaczyć również prace z późniejszego okresu twórczości artysty, powstałe po 2000 roku - są to głównie rzeźby, przypominające totemy i słupy. Wystawie będzie towarzyszyć również pokaz pracy wideo pt. "Sztandary".

Jak poinformowała PAP córka artysty Jolanta Musiałowicz, na wystawie zgromadzono ok. 70 prac malarskich i 10 rzeźb w drewnie.

"Chcemy pokazać, jak młody jest to artysta duchem, mimo tego, że urodzony 5 stycznia 1914 roku. To artysta cały czas działający twórczo, pracujący po osiem godzin dziennie" - zwróciła uwagę Musiałowicz.

Henryk Musiałowicz urodził się w 1914 r. w Gnieźnie. W latach 1932-36 uczył się w poznańskiej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych Przemysłu Artystycznego. Zakończenie nauki zbiegło się z powołaniem do służby wojskowej, którą Musiałowicz odbył w gnieźnieńskiej Szkole Podchorążych. W roku 1937, jeszcze w mundurze, zdawał egzaminy do warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia rozpoczął w pracowni malarstwa dekoracyjnego profesora Leonarda Pękalskiego, ale po dwóch latach przerwał je wybuch wojny.

W kampanii wrześniowej Musiałowicz walczył nad Bzurą, po czym przebijał się do stolicy. Przez krótki czas przebywał w Gnieźnie, by jesienią 1939 roku powrócić do Warszawy. Podczas okupacji przebywał też okresowo w majątku Zofii i Henryka Stulgińskich - Dębe Małe koło Mińska Mazowieckiego.

W 1946 roku ożenił się z Anielą Rutkowską, a w 1949 urodziła im się córka Jolanta, późniejsza absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Musiałowicz otrzymał dyplom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Felicjana Szczęsnego Kowarskiego w 1948 roku, na podstawie przedstawionych prac.

W 1957 roku Musiałowicz wyjechał do Holandii, by po raz pierwszy zetknąć się ze sztuką Rembrandta. Bezpośredni kontakt z malarstwem holenderskiego mistrza zaważył na jego dalszych poszukiwaniach artystycznych. Po powrocie artysta zwrócił się ku lapidarnej formie, wyrażanej czernią i bielą. W tym okresie powstał znamienny dla jego twórczości cykl "Wojna przeciwko człowiekowi", a następnie cykle "Reminiscencje", "Epitafia" i "Rodzina", którymi Henryk Musiałowicz podbił Europę, odnosząc sukces artystyczny.

W roku 1984 w Cieńszy w Puszczy Białej Musiałowicz zbudował pracownię, w której, obok obrazów, zaczął tworzyć rzeźby i instalacje.

Musiałowicz miał ponad 100 wystaw indywidualnych w wielu krajach Europy i Ameryki oraz w Japonii, brał też udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych tak w kraju, jak i za granicą.

Wystawa w Galerii DAP potrwa do 17 października. (PAP)

agz/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)