Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obrazy Marka Rothki można oglądać do 1 września

0
Podziel się

W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa jednego z najwybitniejszych
malarzy XX wieku. 17 prac artysty będzie można oglądać do 1 września. Jest to pierwsza w Polsce
monograficzna prezentacja twórczości Rothki.

bErwoUHV

W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku. 17 prac artysty będzie można oglądać do 1 września. Jest to pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja twórczości Rothki.

"Byliśmy ciekawi jak na obrazy Rothki zareaguje polska publiczność. Nie mieliśmy pewności czy jego nazwisko jest rozpoznawalne w Polsce. Okazało się, że Rothko ma w Polsce wielu wielbicieli. W ciągu pierwszego miesiąca wystawę obejrzało 20 tysięcy osób. Taka frekwencja w muzeach nie zdarza się często. Do popularności wystawy przyczyniła się obecność rodziny artysty na wernisażu oraz szerokie echa prasowe. Mamy nadzieję, że będziemy mogli częściej pokazywać artystów tego formatu" - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska.

Ekspozycja "Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie" prezentuje 17 dzieł z różnych etapów twórczości artysty: od klasycznego ekspresjonizmu, realizmu przez surrealizm do abstrakcyjnych wieloform. Artysta wypracował własny styl zwany malarstwem barwnych płaszczyzn. Jego obrazy przedstawiają zawieszone w przestrzeni formy prostokątne o rozmytych kształtach. Według kuratora wystawy Marka Bartelika, prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki "Rothko nie urodził się geniuszem, jak jego ulubiony kompozytor Mozart, on się nim stał".

bErwoUHX

"Wystawa jest intymnym spotkaniem z twórczością Marka Rothki" - podkreśla kurator. Zaznacza on, że "aby zrozumieć Marka Rothkę jako malarza, trzeba zrozumieć go jako człowieka. (...) Był on bowiem osobowością barwną, wrażliwą i skomplikowaną".

Na wystawie, obok obrazów, zgromadzono także osobiste przedmioty artysty: listy, książki, płyty i zdjęcia. Ekspozycji towarzyszy muzyka klasyczna, której malarz słuchał podczas pracy. Rothko był melomanem - uwielbiał Mozarta, Schuberta i Beethovena.

Wystawę zamyka instalacja współczesnego artysty - Nicolasa Grospierre'a, który w 2012 roku wybrał się do rodzinnego miasta Rothki - Daugavpils, dawnego Dźwińska. Autor chciał przybliżyć historię malarza przez zdjęcia miasta; fotografie o nieostrym, "rozmytym" tle stylistycznie nawiązują do rozmytych konturów obrazów Rothki.

Obecnie obrazy Rothki biją rekordy na rynku sztuki. Jego praca "Pomarańczowe, czerwone, żółte" jest najdroższym dziełem sztuki współczesnej, sprzedanym w zeszłym roku za 87 mln dolarów.

bErwoUId

Rothko urodził się w 1903 roku w Dźwińsku dziś należącym do Łotwy. Był czwartym dzieckiem Jacoba i Anny Rothkowitz. Jako dziesięciolatek wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Uczęszczał na Yale University, chociaż studiów nie ukończył. Jest przedstawicielem szkoły nowojorskiej, którą reprezentowali m.in. Jackson Pollock, Willem de Koonig, Clyfford Still i Barnett Newman. W 1970 r. Rothko po długiej walce z depresją popełnił samobójstwo w swoim nowojorskim studio.

Finisaż wystawy odbędzie się 31 sierpnia i 1 września. Na sobotę przygotowano program dla dzieci. Od 12.00 do 18.00 w MNW odbędzie się druga edycja "Spotlight Kids - platformy promocji sztuki współczesnej dla dzieci" w wieku 6-10 lat. Dzieci wystawę Rothki pożegnają podczas Sztukostworów - warsztatów twórczych. W dziecięcy świat sztuki wprowadzą artyści, m.in.: Lena Szczęsna i Szymon Rogiński. W programie familijne zajęcia: "Emocje na płótnie", "Kolorowy zawrót głowy", "Od Rembrandta do Rothki" oraz oprowadzanie po wystawie.

W sobotę odbędzie się również projekcja dokumentalnego filmu o Rothce: "Rothko. An Abstract Humanist" w reżyserii Isy Morgenszterna. Na niedzielę zaplanowano spotkanie z reżyserem, który poprowadzi wykład: "Mark Rothko, malarz żydowski".

Obecnie Muzeum Narodowe przygotowuje wystawę mistrza włoskiego baroku - Guercina, który żył na przełomie XVI/XVII wieku. Guercino jest przedstawicielem szkoły bolońskiej. Interesowała go tematyka religijna - tworzył między innymi dla papieża Grzegorza XV. Ta monograficzna ekspozycja jest organizowana we współpracy z rodzinnym miastem malarza - Cento. W wyniku trzęsienia ziemi w mieście zostało zburzone centrum historyczne. Większość obrazów stała się "bezdomna" i przez to łatwiej dostępna na wystawy, w tym w MNW. Za scenografię jest odpowiedzialny Boris Kudliźka - tworzący między innymi dla Teatru Wielkiego w Warszawie.(PAP)

bErwoUIe

iw/ abe/

bErwoUIy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)