Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obywatele do Senatu w sobotę zaprezentują swoich kandydatów w wyborach

0
Podziel się:

Prezydenci miast, będący inicjatorami ruchu Obywatele do Senatu,
przedstawią w sobotę kandydatów, którzy z ich poparciem walczyć będą w jesiennych wyborach
parlamentarnych o mandat w izbie wyższej.

Prezydenci miast, będący inicjatorami ruchu Obywatele do Senatu, przedstawią w sobotę kandydatów, którzy z ich poparciem walczyć będą w jesiennych wyborach parlamentarnych o mandat w izbie wyższej.

Obywatele do Senatu chcą wystawić kandydatów w ok. 60 (na 100) okręgach wyborczych. W sobotę na warszawskiej konwencji ruchu ma zostać zaprezentowana większość nazwisk, choć - jak zaznaczyła w rozmowie z PAP osoba blisko związana z inicjatywą - kompletowanie listy kandydatów ruchu jeszcze się nie zakończyło.

"Obecnie mamy kandydatów w ok. 45 okręgach wyborczych. Cały czas trwają rozmowy z potencjalnymi kandydatami, których byśmy wiedzieli na naszej liście lub których chcielibyśmy poprzeć. Niektóre nazwiska na pewno będą zaskoczeniem dla opinii publicznej" - powiedziało PAP źródło.

Jak podkreślił rozmówca PAP, nie wszyscy kandydaci identyfikujący się z ruchem wystartują w wyborach z komitetu wyborczego Obywateli do Senatu. "Wielu naszych kandydatów powalczy o mandat z własnych komitetów wyborczych. Będziemy ich popierać i w ciągu najbliższych tygodni informować o nich opinię publiczną" - zaznaczył.

Według źródeł PAP, sobotnia konwencja, która rozpocznie się w samo południe w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej ma być przede wszystkim wydarzeniem merytorycznym, bez zbędnego show. "Chcemy, aby wyborcy poznali rzeczywiście naszych kandydatów, nie tylko z imienia i nazwiska, ale głównie z tego co sobą reprezentują i jak bogate mają doświadczenie. Są to osoby ponadpartyjne, które łączy stosunek do samorządności, a nie światopogląd" - podkreślił rozmówca PAP.

W środę swój start do Senatu zadeklarowali: ekonomista prof. Krzysztof Rybiński, karnista i obecny poseł niezrz. prof. Marian Filar, b. rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Luty oraz rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Krzyżyński

Z informacji PAP wynika, że wystartują też: b. senator PO Tomasz Misiak oraz szef BCC Marek Goliszewski. Niewykluczone, że z poparciem prezydentów miast wystartuje b. minister pracy z ramienia Samoobrony Anna Kalata, o której jeszcze niedawno mówiono, że wystartuje z poparciem PSL.

Źródła PAP zaprzeczają doniesieniom medialnym, że z komitetu OdS ma wystartować b. wiceminister finansów w rządzie PO Stanisław Gomułka oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który samodzielnie, aczkolwiek z poparciem ruchu powalczy o mandat w izbie wyższej. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w czwartek Komitet Wyborców Tadeusza Ferenca "Rozwój Podkarpacia".

Poparcie dla inicjatywy Obywatele do Senatu zadeklarowali m.in.: aktor Jerzy Stuhr, doradca prezydenta prof. Michał Kleiber oraz wybitny prawnik prof. Jerzy Makarczyk. Niewykluczone, że jednego lub dwóch kandydatów ruchu poprze także były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Według informacji PAP, prezydenci miast od dłuższego czasu prowadzą z Kwaśniewskim rozmowy na ten temat. Decyzja jeszcze nie zapadła.

Unia Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu" to inicjatywa zawiązana m.in. przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz prezydenta Lublina Roberta Raczyńskiego. W inicjatywie uczestniczy łącznie 26 prezydentów miast, m.in. prezydenci Gdyni, Gliwic, Tychów, Zabrza, Ełku, Kielc. (PAP)

agy/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)