Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obywatelska inicjatywa zmian w samorządowej ordynacji wyborczej

0
Podziel się:

Komitet Obywatelski na rzecz
jednomandatowych okręgów wyborczych w najbliższych dniach
rozpocznie zbieranie podpisów pod projektem dotyczącym
wprowadzenia takich okręgów w samorządowej ordynacji wyborczej -
poinformowali w piątek dziennikarzy przedstawiciele Komitetu.

Komitet Obywatelski na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych w najbliższych dniach rozpocznie zbieranie podpisów pod projektem dotyczącym wprowadzenia takich okręgów w samorządowej ordynacji wyborczej - poinformowali w piątek dziennikarzy przedstawiciele Komitetu.

Komitet planuje, że w lipcu projekt zmian w ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw zostanie złożony w Sejmie. Aby było to możliwe, członkowie Komitetu muszą do tego czasu zebrać 100 tys. podpisów osób popierających wprowadzenie okręgów jednomandatowych w wyborach samorządowych.

Sekretarz Komitetu Marta Jackowska poinformowała, że Komitet został oficjalnie zarejestrowany w piątek w Kancelarii Marszałka Sejmu.

W myśl przygotowanego przez Komitet projektu zmian w ordynacji, jednomandatowe okręgi wyborcze mają zostać wprowadzone w wyborach do wszystkich szczebli samorządu terytorialnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu mandat radnego otrzymałby kandydat, który w danym okręgu zdobędzie najwięcej głosów.

"W systemie wyborczym, gdzie są jednomandatowe okręgi, wiadomo kto reprezentuje daną okolicę, dzielnicę, osiedle, wieś. Przedstawiciele władz ponoszą realną odpowiedzialność przed wyborcami. Wiemy wtedy kogo rozliczyć, ukarać bądź nagrodzić w kolejnych wyborach" - argumentował jeden z działaczy Komitetu Jakub Boratyński.

Zdaniem członków Komitetu, zmiana istniejących zapisów powinna przyczynić się do podniesienia frekwencji wyborczej. Badania opinii społecznej wskazują, że 70-75 proc. ludzi woli głosować na konkretną osobę, niż na partię - przekonywali działacze Komitetu.

Jak podkreślali, ich inicjatywa spotyka się z dużym zainteresowaniem i mają nadzieję na korzystne rozstrzygnięcia w parlamencie.

"W każdej partii są zwolennicy tego typu rozwiązań. Często jest jednak tak, że partie głosują przeciwko sobie i dlatego wiele projektów upada. Ponieważ jednak jest to inicjatywa obywatelska, może odnieść sukces" - tłumaczył Mariusz Wis, członek wspierającej inicjatywę Fundacji im. J. Madisona.

Członkowie Komitetu chcieliby, żeby znowelizowana ordynacja weszła w życie przed tegorocznymi wyborami samorządowymi.

Autorem proponowanych zmian w ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw jest prawnik, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego Krzysztof Urbaniak.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu inicjatywy obywatelskiej przez obywateli, wszelkie czynności związane z przygotowaniem projektu ustawy wykonuje komitet inicjatywy obywatelskiej. Komitet, który może utworzyć grupa co najmniej 15 obywateli, zawiadamia Marszałka Sejmu o inicjatywie. Do zawiadomienia dołącza projekt ustawy wraz z 1000 podpisów popierających go.

Po przyjęciu zawiadomienia przez Marszałka Sejmu, Komitet ogłasza inicjatywę w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim (chodzi m.in. o informację o tym, gdzie chętni mogą się zapoznać z projektem). Komitet rozpoczyna zbieranie 100 tys. podpisów, co jest warunkiem rozpoczęcia prac nad projektem w parlamencie. Od momentu przyjęcia zawiadomienia przez Marszałka Sejmu projekt nie może zostać zmieniony.(PAP)

mkr/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)