Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obywatelstwo Belgii trudniej dostępne. Zmienili prawo

0
Podziel się:

Belgijski parlament zgodził się na reformę przepisów o obywatelstwie.

Obywatelstwo Belgii trudniej dostępne. Zmienili prawo
(historic.brussels/CC/Flickr)

Belgijski parlament zgodził się na reformę przepisów o obywatelstwie: będzie się można starać o nie po pięciu, a nie trzech latach pobytu i po spełnieniu określonych warunków. Naturalizacja zostaje ograniczona do wyjątkowych przypadków.

Większość parlamentarna przyjęła w poniedziałek po południu w ostatnim czytaniu poprawki do przepisów o obywatelstwie. Jeśli reforma wejdzie w życie to - jak pisze _ La Libre Belgique _ - _ cudzoziemcom będzie trudniej stać się Belgami _.

Parlament zgodził się, że obcokrajowcy będą mogli wystąpić o obywatelstwo po pięciu latach legalnego pobytu. Będą zarazem musieli spełnić trzy warunki: dowieść znajomości jednego z trzech języków oficjalnych (francuskiego, flamandzkiego lub niemieckiego), integracji społecznej (poprzez np. kursy integracji) oraz ekonomicznej (przepracowanie co najmniej 18 miesięcy na pełnym etacie).

Z ostatniego warunku zwolnione będą tylko te osoby, których małżonek, z jakim mieszkają od co najmniej trzech lat, ma obywatelstwo belgijskie, których dziecko ma obywatelstwo belgijskie lub też osoby niepełnosprawne czy wkraczające w wiek emerytalny.

Możliwe też będzie ubieganie się o obywatelstwo po 10 latach legalnego pobytu w Belgii i wówczas wymogi będą mniej rygorystyczne.

Przede wszystkim jednak, nowe reguły ograniczą do zupełnie wyjątkowych przypadków obecnie istniejącą możliwość ubiegania się o naturalizację po trzech latach życia w Belgii jako głównym kraju pobytu. Jest to obecnie najłatwiejsza droga do uzyskania belgijskiego obywatelstwa i co roku około 5 tys. cudzoziemców uzyskuje w ten sposób belgijski paszport. Właśnie tu _ zdarzały się nadużycia i teraz to się zakończy _ - podkreśla _ La Libre Belgique _.

Naturalizacja tą drogą zostanie teraz zawężona do bardzo wyjątkowych przypadków i zarezerwowana, jak określa to dziennik, dla _ cudzoziemców honoris causa _. Chodzi o osoby, które wykażą się szczególnymi zasługami dla Belgii, np. w sferze nauki, sportu czy kultury. _ Nie będą to teraz tysiące, ale dziesiątki _ - zaznacza _ La Libre Belgique _.

Komentując tryb i warunki ubiegania się o obywatelstwo po pięciu latach pobytu gazeta ocenia, że _ ta procedura wydaje się zrównoważona, sprawiedliwa i obiektywna _. Zdaniem dziennika, reforma przepisów zasługuje na pochwałę za klarowność, w porównaniu ze stanem obecnym, gdy istnieje łącznie 12 sposobów uzyskania belgijskiego obywatelstwa.

Gazeta przyznaje jednak, że można zastanawiać się nad czasem, jaki określono dla niektórych wymogów - na przykład, dla obowiązku pracy na pełny etat przez 18 miesięcy. Dziennik przypomina, że wejście na rynek pracy jest szczególnie trudne właśnie dla osób nieposiadających belgijskiego obywatelstwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni marzą o życiu w Polsce. 9,3 tys. osób Pobyt mogli zalegalizować cudzoziemcy przebywający w Polsce od grudnia 2007 r., a także ci, którzy w przeszłości nieskutecznie ubiegali się o nadanie statusu uchodźcy.
Australia nie chce więcej imigrantów Uchodźcy z krajów takich jak Afganistan, Irak czy Sri Lanka podróżują zwykle najpierw do Indonezji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)