Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Ocieplenie na linii USA - Rosja? Ławrow chce konkretów

0
Podziel się:

Szef rosyjskiego MSZ ocenia rozmowy w Waszyngtonie.

Ocieplenie na linii USA - Rosja? Ławrow chce konkretów
(PAP/EPA)

Przebywający z wizytą w USA rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podkreślił, po spotkaniach z prezydentem Obamą i sekretarz stanu Hillary Clinton, że prawdziwa zmiana w stosunkach USA z Rosją wymaga konkretów.

- _ Jeżeli mamy poważnie myśleć o resetowaniu naszych stosunków, musimy pozbyć się toksycznych aktywów. Ważne, aby następował postęp w treści tych relacji _ -- powiedział szef rosyjskiej dyplomacji na spotkaniu w siedzibie fundacji Carnegie Endowment for International Peace, bliskiej ideologicznie Demokratom. Zaznaczył, że nie wystarczą ogólniki, grzeczności i miła atmosfera i jako główne przeszkody w poprawie relacji rosyjsko-amerykańskich wymienił plany budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach oraz rozszerzanie NATO na wschód.

Na spotkaniu z dziennikarzami, bezpośrednio po rozmowie z Obamą, Ławrow powiedział, zwracając się do prezydenta USA, że rosyjski prezydent Dymitrij Miedwiediew _ naprawdę wyczekuje spotkania z panem w Moskwie w lipcu _. Obama także ograniczył się do ogólników. _ Myślę, że mamy doskonałą okazję do zresetowania stosunków między USA a Rosją w całej gamie problemów _ - powiedział. Obaj unikali wymieniania tematów będących przedmiotem sporów.

Po spotkaniu z Ławrowem sekretarz stanu Clinton powiedziała, że rozmawiała z nim o rozbrojeniu nuklearnym i nie-rozprzestrzenianiu broni atomowej. Administracja Obamy zgodziła się na rozpoczęcie rozmów o odnowieniu układu START - dotyczącego redukcji strategicznej broni nuklearnej - który wygasa w grudniu.

Obama i Miedwiediew powiedzieli w kwietniu, że oba kraje zamierzają zmniejszyć swoje arsenały atomowe z 1700 do 1500 rakiet dalekiego zasięgu.

Inicjatywę administracji niektórzy komentatorzy w USA oceniają jako ustępstwo wobec Rosji, której arsenał nuklearny jest bardziej przestarzały. Na spotkaniu w Carnegie rosyjski minister przez prawie godzinę odpowiadał na pytania amerykańskich ekspertów politycznych i dziennikarzy.

Mówiąc o tarczy rakietowej, powiedział, że Hillary Clinton w rozmowie z nim potwierdziła, iż projekt tarczy w Polsce i Czechach jest oceniany przez nową administrację i _ w tym kontekście _ - dodał - _ będzie wzięta pod uwagę także rosyjska propozycja _ wykorzystania radarów w Azerbejdżanie i południowej Rosji jako alternatywy dla tego projektu. Poprzednia administracja prezydenta Busha odrzuciła tę propozycję.

Rosja pomaga Iranowi budować reaktory atomowe i sprzedaje mu rakiety balistyczne.
Ławrow oświadczył, że radary w Azerbejdżanie i Rosji _ mogą monitorować sytuację w regionie _, natomiast w razie pojawienia się zagrożenia rakietowego dla Europy _ zawsze można rozbudować zbiorowe środki bezpieczeństwa _. Odniósł się w ten sposób do rosyjskich propozycji współpracy z NATO w budowie systemów obrony przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu.

Ławrow powtórzył wszystkie znane zastrzeżenia Moskwy wobec projektu baz amerykańskiej obrony rakietowej w Europie środkowej, twierdząc, że _ nie ma on nic wspólnego z Iranem _, natomiast _ jest bezpośrednio związany ze sprawą bezpieczeństwa Rosji _.

Według ministra, _ nie ma potwierdzenia, że program, nuklearny Iranu ma wymiar wojskowy _. Podkreślał on też, że rosyjska współpraca wojskowa z Iranem jest _ absolutnie legalna _.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)