Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od 1 listopada handel gazem na TGE bez pośrednictwa domów maklerskich

0
Podziel się:

Od 1 listopada uczestnicy rynku gazu na Towarowej Giełdzie Energii (TGE)
będą mogli działać na nim bez pośrednictwa domów maklerskich. Jak podała w poniedziałek TGE,
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła odpowiednią zmianę w regulaminie tej giełdy.

Od 1 listopada uczestnicy rynku gazu na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) będą mogli działać na nim bez pośrednictwa domów maklerskich. Jak podała w poniedziałek TGE, Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła odpowiednią zmianę w regulaminie tej giełdy.

Możliwość bezpośredniego - bez pośrednika - udziału w handlu to jedna z konsekwencji wejścia w życie nowelizacji Prawa energetycznego, wprowadzającego dla handlu gazem tzw. obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży przez firmy obracające gazem określonej części surowca za pośrednictwem giełdy. Zgodnie z ustawą obowiązek ten wynosi obecnie 30 proc., w 2014 r. będzie na poziomie 40 proc., a od 2015 r. sięgnie 55 proc. wprowadzanego do sieci wolumenu gazu.

"Możliwość bezpośredniego działania na giełdzie, to kolejny etap uwalniania dostępu do wolnego rynku i zwiększania jego płynności. Dzięki temu mamy szansę stać się znaczącym graczem na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej" - ocenił cytowany w komunikacie prezes TGE Ireneusz Łazor.

Obecnie na rynku gazu na TGE działają trzy domy maklerskie, a za ich pośrednictwem 13 podmiotów. "Nowe regulacje pozwalają nam na wprowadzenie na rynek tzw. animatorów, którzy będą dbać o płynność. Obserwujemy również zainteresowanie podmiotów zagranicznych działalnością na giełdzie" - dodał Łazor.

Z danych URE z końca sierpnia wynika, że koncesje na obrót paliwami gazowymi posiadały 124 podmioty, natomiast 35 przedsiębiorstw energetycznych aktywnie uczestniczyło w obrocie gazem ziemnym.

TGE podkreśliła, że Polska po ukończeniu terminala LNG w Świnoujściu oraz uruchomieniu dostaw przez interkonektory w Lasowie, Cieszynie i Mallnow, ma szansę być najbardziej zdywersyfikowanym rynkiem ze wszystkich krajów z obszaru Grupy Wyszehradzkiej.

Z danych TGE wynika, że całkowity wolumen obrotu gazem na TGE po trzech kwartałach 2013 r. wyniósł 686 tys. 933 MWh, na giełdzie zawarto ponad 800 transakcji.

TGE przypomina, że przedsiębiorstwa mogą zawierać transakcje we własnym imieniu, jeżeli posiadają podpisane umowy z instytucjami nadzorującymi rynek kapitałowy i energetyczny, czyli z KNF i URE oraz Operatorem Systemu Przesyłowego - w przypadku gazu to spółka Gaz-System.

Natomiast do uzyskania członkostwa TGE niezbędne jest m.in. zezwolenie KNF, zatrudnienie maklera czy uzyskanie statusu członka rozliczającego w Izbie Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGiT). (PAP)

wkr/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)