Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od 8 sierpnia pogotowie strajkowe w zakładach zbrojeniowych

0
Podziel się:

W poniedziałek 8 sierpnia rozpocznie się dziesięciodniowe pogotowie strajkowe
w zakładach przemysłu zbrojeniowego - poinformował we wtorek PAP przewodniczący "Solidarności" w
zbrojeniówce Stanisław Głowacki.

W poniedziałek 8 sierpnia rozpocznie się dziesięciodniowe pogotowie strajkowe w zakładach przemysłu zbrojeniowego - poinformował we wtorek PAP przewodniczący "Solidarności" w zbrojeniówce Stanisław Głowacki.

Związkowcy obawiają się wchodzącej w życie w sierpniu dyrektywy unijnej, która umożliwi zagranicznym koncernom uczestnictwo w przetargach na dostawy dla polskiej armii. Według Głowackiego kraje Europy zachodniej zastosowały rozwiązania prawne, które chronią ich przemysł zbrojeniowy. Związkowcy chcą, by polski rząd też podjął takie działania osłonowe.

20 lipca w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) Sekcja Krajowa Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ "Solidarność" i Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Elektromaszynowego powołały wspólny komitet protestacyjny.

Zgodnie z przyjętym przez komitet harmonogramem, pogotowie strajkowe, polegające na oflagowaniu zakładów i prowadzeniu akcji informacyjnej wśród pracowników i w mediach na temat protestu, potrwa do 18 sierpnia. "Nie ukrywamy, że jeżeli do tego czasu strona rządowa nie odejmie z nami rozmów, to rozważamy strajki ostrzegawcze, a w dalszej perspektywie demonstracje" - mówił Głowacki.

Podczas wtorkowego posiedzenia komisji trójstronnej z udziałem przedstawicieli ministerstw skarbu, gospodarki i obrony narodowej, związkowcy chcą ustalić terminy rozmów na temat postulatów, które są przedmiotem protestu. Szef Solidarności w zbrojeniówce wyraził nadzieję, że dzięki rozmowom z rządem, nie dojdzie do strajku okupacyjnego.

Związkowcy domagają się także zamówień wieloletnich, środków na badania i rozwój, promocji na rynkach zagranicznych oraz środków na restrukturyzację zatrudnienia.

Związkowcy chcą wstrzymania realizacji programu konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego. Związki akceptują program, ale chcą, żeby był realizowany albo w pełni, albo wcale. Według Głowackiego realizowana jest restrukturyzacja zatrudnienia i restrukturyzacja majątku, a rząd nie wywiązuje się ze swojej części programu. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

ban/ mki/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)