Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Od lutego policja zatrzymała 208 chuliganów stadionowych

Osoby te zamieszane były nie tylko w burdy na stadionach, ale i przestępczość narkotykową oraz rozboje - podała KGP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafalolechowski/Dreamstime)

*Osoby te zamieszane były nie tylko w burdy na stadionach, ale i przestępczość narkotykową oraz rozboje - podała KGP. *

U podstawy powołania przez komendanta głównego policji zespołów CBŚ do walki z przestępczością pseudokibiców, leżało przeświadczenie, że dla wielu osób związanych z tym środowiskiem, stadion jest jedynie miejscem do załatwiania interesów lub werbowania kolejnych członków przestępczej grupy - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, z wcześniejszych działań Centralnego Biura Śledczego wynikało, iż chuligani stadionowi zamieszani są często np. w handel narkotykami, przemyt czy rozboje. _ Grupy te często przypominają w swoim działaniu grupy przestępcze. Są przywódcy, każdy członek pełni określoną funkcję, mają strefy wpływów _ - zaznaczył Sokołowski.

W skład zespołów powołanych na początku lutego wchodzi po kilkunastu funkcjonariuszy. Ich działania koordynowane są przez Komendę Główną Policji, a wspierane przez policjantów z wydziałów kryminalnych poszczególnych komend wojewódzkich. Do najważniejszych zadań zespołów należy rozpracowywanie grup odpowiedzialnych za awantury stadionowe i tzw. ustawki (bójki między pseudokibicami poszczególnych drużyn).

Z danych KGP wynika, że tylko w 2010 r. policjanci zabezpieczali 2103 mecze. Koszt tych akcji wyniósł blisko 22 mln zł, a zaangażowanych w nie było 176 tys. funkcjonariuszy. W całym kraju doszło do 66 ustawek, a policjanci - jak powiedział Sokołowski - zapobiegli kolejnym 175.
Wśród 208 osób zatrzymanych dotąd przez te zespoły są m.in. podejrzani o obrót narkotykami, rozboje, wymuszanie haraczy, nakłanianie do nierządu, przemyt papierosów czy wyłudzanie kredytów - powiedział rzecznik.

Jak dodał, jednym z przykładów akcji policjantów z zespołów do walki z przestępczością pseudokibiców jest zatrzymanie pod koniec marca 13 osób, które brały udział w bójce pseudokibiców w Skawinie (woj. małopolskie). Jeden z uczestników tej ustawki został śmiertelnie ranny. Policjanci zabezpieczyli m.in. noże, siekiery i maczety. _ - Zależy nam na tym, by takie osoby zniknęły z polskich stadionów - _ zaznaczył Sokołowski.

W ubiegłym roku policja odnotowała 159 incydentów na stadionach, w 2009 - 233. _ To świadczy o tym, że bezpieczeństwo na polskich stadionach się poprawia. Na sukces w walce z chuliganami stadionowymi składają się jednak trzy rzeczy: zatrzymywanie ich przez policję, surowe kary, także finansowe oraz działania organizatorów, skutkujące niewpuszczaniem ich na stadiony _ - dodał rzecznik.

Zaznaczył, że istotną rolę w poprawie bezpieczeństwa na stadionach odgrywają też policyjni spottersi, czyli funkcjonariusze, którzy są opiekunami kibiców.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t38718.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mswia;ma;pomysl;jak;zapobiec;bitwom;pseudokibicow,131,0,672899.html) MSWiA ma pomysł jak zapobiec bitwom pseudokibiców Na czas Euro 2010 ma zostać wprowadzony dozór elektroniczny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t85722.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szykuja;ostre;prawo;na;kiboli,58,0,806458.html) Szykują ostre prawo na kiboli W maju do Sejmu ma być złożony projekt ustawy na temat bezpieczeństwa na mistrzostwach Euro 2012.
Tagi: bezpieczeństwo na stadionach, policja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz