Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
17.09.2011 10:10

Od niedzieli Dni Małopolski w Brukseli

Krakowskie artystki ze specjalnie zaprojektowaną wyspą - dywanem w kształcie Małopolski - od niedzieli będą wędrować po skwerach, placach, stacjach metra i ulicach Brukseli, aby prezentować swoje prace i w ten sposób promować region. Dni Małopolski w Brukseli są organizowane po raz piąty.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Krakowskie artystki ze specjalnie zaprojektowaną wyspą - dywanem w kształcie Małopolski - od niedzieli będą wędrować po skwerach, placach, stacjach metra i ulicach Brukseli, aby prezentować swoje prace i w ten sposób promować region. Dni Małopolski w Brukseli są organizowane po raz piąty. *

Marszałek Małopolski Marek Sowa zainauguruje w poniedziałek działalność "Klubu Małopolanina", zrzeszającego osoby wywodzące się z regionu oraz sympatyków Małopolski. Klub ma być forum cyklicznych i nieformalnych spotkań, na które zapraszani będą także goście ze świata kultury i nauki. Początek działalności klubu będzie okazją do skosztowania specjałów małopolskiej kuchni.

W Brukseli zaplanowano także konferencję "Wędruj bez roamingu - dlaczego opłaty roamingowe w Europie są nadal zbyt wysokie", przegląd filmu polskiego oraz konferencję, podczas której przedstawiciele siedmiu europejskich regionów, realizujących program "POWER" zaprezentują swoje doświadczenia we wdrażaniu gospodarki niskowęglowej.

Zaplanowane w ramach Dni Małopolski w Brukseli wydarzenia artystyczne łączy refleksja nad istotą tożsamości narodowej i identyfikacji z kulturą własnego regionu.

"Chcemy pokazać twórców młodych i niezależnych. Zaproszone do współpracy z nami artystki zajmują się w swojej twórczości miastem i mieszkańcami i na różne sposoby tematykę tą przetwarzają" - powiedziała PAP Greta Gorgoń z Małopolskiego Instytutu Kultury.

Cecylia Malik pokaże swój projekt 365 drzew. Artystka zainspirowana powieścią Italo Calvino "Baron drzewołaz" wchodziła codziennie na inne drzewo i wspierana przez znajomych i rodzinę sporządzała dokumentację fotograficzną.

Monika Drożyńska gromadziła napisy z miejskich murów, haftowała je, a potem wybrane prace były prezentowane na ekranach wielkoformatowych w największych miastach Polski. Justyna Koeke w projekcie "Ulica Smoleńsk" wspólnie z Cecylią Malik zajęła się problemem wyludniania się centrów miast.

Artystki, poruszając się po Brukseli, będą miały ze sobą projektory, dzięki którym na ścianach budynków będą wyświetlane multimedialne prezentacje zrealizowanych przez nie projektów. "Mamy nadzieję, że uda się nawiązać kontakt z publicznością. Artystki chcą z przechodniami śpieszącymi do pracy i osobami spędzającymi w Brukseli wolny czas rozmawiać m.in. o współczesnych wędrówkach, o tym, czym są dla nas korzenie, co człowiek czerpie z tradycji, a co z miejsca w którym osiadł, ze swojej nowej ojczyzny" - mówiła Gorgoń.

Performerki będą się przemieszczać po mieście ze specjalnie zaprojektowaną przestrzenną wyspą - dywanem w kształcie Małopolski odwzorowującą krajobraz regionu: ukształtowanie terenu, zwierzęta, rośliny, charakterystyczną architekturę. Artystki pojawią się w siedmiu miejscach m.in. na placu Saint-G,ry, placu Jourdan, stacji metra Arts Loi i w pobliżu Galerii Królowej (Galerie de la Reine).

Zwieńczeniem Dni Małopolski będzie koncert Zakopower, zaplanowany w środę o g. 20 w Ancienne Belgique.

Organizatorami Dni Małopolski w Brukseli są władze regionu oraz Małopolski Instytut Kultury. Impreza została objęta patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2011.(PAP)

wos/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz