Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od niedzieli Międzynarodowy Konkurs Młodych Dyrygentów w Białymstoku

0
Podziel się:

Ponad 30 młodych dyrygentów z całego świata weźmie udział w 5.
Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego, który rozpocznie się w
niedzielę w Białymstoku - poinformowali w czwartek organizatorzy na konferencji prasowej.

Ponad 30 młodych dyrygentów z całego świata weźmie udział w 5. Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego, który rozpocznie się w niedzielę w Białymstoku - poinformowali w czwartek organizatorzy na konferencji prasowej.

Organizatorem konkursu, który potrwa tydzień, jest Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku.

Główną ideą konkursu jest promowanie młodych dyrygentów. Jak powiedział w trakcie konferencji Grzegorz Puchalski, p.o. dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, konkurs z każdą edycją się rozwija. Dodał, że w tym roku zgłosiło się ponad 180 młodych dyrygentów.

Mirosław Jacek Błaszczyk, juror i pomysłodawca konkursu, powiedział, że ideą zorganizowania takiego konkursu było stworzenie szansy dla młodych dyrygentów, aby mogli się rozwijać, a także "zaistnieć" po skończeniu studiów.

"Znikoma liczba młodych dyrygentów ma szansę zaistnieć. Dyrektorzy artystyczni zazwyczaj jak patrzą w CV i mówią: +taki młody, to niech jeszcze poczeka+. I on właściwie nie ma szans" - powiedział Błaszczyk. Dodał, że każdy dzień bez dyrygowania pozbawia młodych artystów pewności siebie a także sprawia, że "wypalają się".

Do konkursu wyłoniono 32 artystów z 17 krajów, m.in. z Polski, Australii, Japonii, Kolumbii, Rumunii i Argentyny. To młodzi dyrygenci, którzy jeszcze studiują lub dopiero rozpoczynają swoją dyrygencką karierę.

Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Zadaniem dyrygentów jest poprowadzenie próby z orkiestrą. Do finału przechodzi maksymalnie sześciu artystów. Jak powiedział Błaszczyk, oceniane są m.in. warsztat dyrygenta, jego sposób pracy z orkiestrą, wrażliwość a także pokazanie, że jest się "nietuzinkowym" dyrygentem.

Oprócz nagrody pieniężnej, laureaci otrzymują zaproszenia do dyrygowania na koncertach w filharmoniach w całej Polsce. Błaszczyk powiedział, że to właśnie laureaci budują prestiż konkursu.

Jako przykład, podał laureata trzeciej edycji konkursu, Wojciecha Rodaka, który jest jednym z częściej wybieranych dyrygentów do koncertów w Polsce czy laureata czwartej edycji, Krzysztofa Urbańskiego, który jest kierownikiem artystycznym w Stanach Zjednoczonych.

Konkurs Młodych Dyrygentów organizowany jest przez Operę i Filharmonię Podlaską od 1994 roku i odbywa się co cztery lata. Przez pierwsze trzy edycje był ogólnopolskim przeglądem. Tegoroczna edycja zakończy się w niedzielę, 21 maja, konkursem laureatów. (PAP)

swi/ rof/ ls/

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)