Notowania

nowe
03.11.2009 16:27

Od nowego roku ułatwienia w przenoszeniu rachunków bankowych

Od 1 stycznia 2010 r. Polacy łatwiej będą mogli przenieść rachunek do innego banku. Co prawda unijne zasady przewidujące ułatwienia obowiązują już od 1 listopada, ale Polska zacznie je stosować z dwumiesięcznym opóźnieniem - wynika z wtorkowego komunikatu Komisji Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Od 1 stycznia 2010 r. Polacy łatwiej będą mogli przenieść rachunek do innego banku. Co prawda unijne zasady przewidujące ułatwienia obowiązują już od 1 listopada, ale Polska zacznie je stosować z dwumiesięcznym opóźnieniem - wynika z wtorkowego komunikatu Komisji Europejskiej. *

W grudniu 2008 r. Komitet Europejskiego Sektora Bankowego (EBIC) przyjął wspólne zasady dotyczące przenoszenia rachunku bankowego do innego banku. "Krajowe stowarzyszenia bankowe wprowadzają obecnie te zasady w państwach członkowskich. Jeżeli konsument postanowi przenieść rachunek bieżący do innego banku, od teraz nowy bank zapewni mu pomoc w trakcie całej procedury" - zapewnia KE w komunikacie.

Z informacji KE wynika, że wszystkie krajowe stowarzyszenia bankowe - z wyjątkiem Rumunii - podjęły kroki na rzecz wdrożenia tych samoregulacyjnych zasad w swoich państwach członkowskich. "W Portugalii i w Polsce zasady wejdą w życie z opóźnieniem - odpowiednio o miesiąc i dwa miesiące. Większość krajowych stowarzyszeń bankowych ogłosiła, że ze zmianą rachunku bankowego nie będą wiązały się żadne dodatkowe opłaty dla konsumentów" - napisała Komisja.

"Cieszy mnie, że krajowe stowarzyszenia bankowe poważnie potraktowały samoregulacyjne uzgodnienia sektorowe i dołożyły starań, aby wspólne zasady można było stosować od 1 listopada. Będziemy uważnie śledzić skuteczne stosowanie tych zasad w państwach członkowskich" - powiedział cytowany w informacji KE komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Charlie McCreevy.

Zgodnie ze wspólnymi zasadami dotyczącymi przenoszenia rachunku bankowego do innego banku, jeżeli konsument postanowi zmienić bank, nowy bank będzie stanowił główny punkt kontaktowy i zapewni pomoc w trakcie całej procedury. Zajmie się on wszelkimi formalnościami ze starym bankiem, zapewniając sprawne i szybkie przeniesienie regularnych płatności klienta - na przykład poleceń zapłaty i zleceń stałych. Ponadto nowy bank pomoże konsumentowi w zamknięciu starego konta i przeniesieniu salda na nowy rachunek.

Ponadto KE poinformowała we wtorek, że od 2 listopada br. konsumenci i przedsiębiorstwa z UE mogą realizować polecenia zapłaty pomiędzy różnymi państwami w strefie euro. Od tego dnia banki umożliwiają klientom wykonywanie regularnych płatności (np. za media) z wykorzystaniem systemu polecenia zapłaty SEPA (transgranicznych przelewów w euro na jednolitym obszarze płatności, w skład którego wchodzą kraje UE oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Monaco). (PAP)

mmu/ bos/ woj/

Tagi: nowe, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz