Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 15:40

Odkryto pozostałości drapieżnego dinozaura sprzed 200 mln lat

Portugalski paleontolog Octavio Mateus odkrył na Grenlandii szczątki dinozaura żyjącego tam ponad 200 milionów lat temu. Zwierzę było drapieżnikiem o wysokości 5 metrów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Portugalski paleontolog Octavio Mateus odkrył na Grenlandii szczątki dinozaura żyjącego tam ponad 200 milionów lat temu. Zwierzę było drapieżnikiem o wysokości 5 metrów. *

Odkrycie dokonane przez portugalskiego badacza miało miejsce w ramach w międzynarodowej ekspedycji kierowanej przez Duńczyków. Jak ujawnił uczony, większość poszukiwań prowadzona była na pokrytych śniegiem wschodnich terenach Grenlandii.

"Podczas prac poszukiwawczych członkowie zespołu natrafili na setki śladów dinozaurów mięsożernych, a także szkielet plateosaurusa, roślinożernego dinozaura z epoki Triasu" - poinformował uczony z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie.

Octavio Mateus ujawnił, że w trakcie swoich prac badawczych na Grenlandii odkrył również skamieniałość żółwia. "To jeden z najstarszych okazów tego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek zostały odnalezione na świecie" - dodał Mateus.

W trakcie prac na Grenlandii duńsko-niemiecko-portugalski zespół zgromadził łącznie 4 tony materiału badawczego, w tym skały, kości dinozaurów, a także skamieniałości gigantycznych salamander i ryb. Materiał badawczy przekazany został już do jednego z laboratoriów w Kopenhadze.

37-letni Octavio Mateus uznawany jest za jednego z najlepszych paleontologów na świecie. Portugalski uczony w czasie swojej ponad 20-letniej kariery odkrył szczątki dziewięciu nieznanych dotychczas gatunków dinozaurów. W ub.roku, podczas poszukiwań w Angoli, natrafił na skamieniałości nowego gatunku - Angolatitan adamastora.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tot/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz