Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odorowicz: PISF zmienił oblicze polskiej kinematografii

0
Podziel się:

Szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz ocenia, że
pięcioletnia działalność tej placówki zmieniła oblicze polskiej kinematografii na lepsze.
Udokumentowała to przedstawionym we wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków
Przekazu raportem z działalności PISF za lata 2005-2009.

Szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz ocenia, że pięcioletnia działalność tej placówki zmieniła oblicze polskiej kinematografii na lepsze. Udokumentowała to przedstawionym we wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu raportem z działalności PISF za lata 2005-2009.

Posłowie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu przyjęli we wtorek raport na temat działalności PISF.

"Od czasu utworzenia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jesienią roku 2005 polski przemysł filmowy z roku na rok ma się coraz lepiej. Liczba filmów, w tym również koprodukcji wspieranych przez PISF, wzrasta z każdym rokiem. Wzrasta też liczba widzów, a ogólne perspektywy dla polskiego przemysłu filmowego są bardzo optymistyczne. Ostatni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pokazał, że nowe pokolenie młodych reżyserów zdołało podbić serca prasy, jury oraz publiczności" - mówiła Odorowicz.

Od czasu powstania PISF wzrosła liczba produkowanych rocznie polskich filmów fabularnych - od 22 do prawie 60. Nigdy dotąd nie powstawało rocznie tyle debiutów, zarówno w fabule, jak i w dokumencie oraz animacji. W ostatnim konkursie w Gdyni aż 11 z 34 filmów to debiuty, w tym zdobywca głównej nagrody, czyli "Rewers" Borysa Lankosza. Pojawiły się także pozytywne zmiany w liczbie sprzedawanych biletów do kin, choć polski wskaźnik zdecydowanie odbiega jeszcze od europejskiego. Statystyczny Polak chodzi do kina raz na rok, są kraje, których mieszkańcy odwiedzają kino pięć razy rocznie - podkreślała Odorowicz.

Dzięki staraniom PISF zaczęły się pojawiać nowe źródła finansowania produkcji filmów w postaci funduszy regionalnych, które dysponują już kwotą ponad 15 mln. zł i wspierają wszystkie gatunki filmowe. W 2009 roku nastąpił także przełom w sferze edukacji filmowej. Dzięki autorskiemu programowi Instytutu ruszył przygotowywany przez dwa lata program Filmoteka Szkolna, dzięki któremu do ponad 14 tys. szkół trafiły zestawy 55 filmów. W 2010 roku pojawi się w szkołach kolejne 12 lekcji - dodała Odorowicz.(PAP)

aszw/ abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)