Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odwleka się wypłata zaległych pieniędzy b. pracownikom Elmeatu

0
Podziel się:

Przeciąga się wypłata zaległych pieniędzy 120 byłym pracownikom upadłych
zakładów mięsnych Elmeat w Elblągu. Bank, który udzielił kilka lat temu Elmeatowi kredytu, złożył
zażalenie na postanowienie sędziego komisarza o zmianie listy wierzycieli - poinformowała PAP w
poniedziałek sędzia komisarz Renata Poluch.

Przeciąga się wypłata zaległych pieniędzy 120 byłym pracownikom upadłych zakładów mięsnych Elmeat w Elblągu. Bank, który udzielił kilka lat temu Elmeatowi kredytu, złożył zażalenie na postanowienie sędziego komisarza o zmianie listy wierzycieli - poinformowała PAP w poniedziałek sędzia komisarz Renata Poluch.

Pod koniec ubiegłego roku pojawiła się szansa, by po trzech latach od upadłości Elmeatu byli pracownicy odzyskali należne pieniądze od byłego pracodawcy. Kwota, jaka miała trafić do byłych pracowników, to 1 mln 180 tysięcy złotych.

Wypłata zaległych pensji byłym pracownikom stała się możliwa po tym, gdy sąd okręgowy w Elblągu wykreślił hipoteki sięgające kwoty 4,4 mln zł. Hipoteka była zabezpieczeniem dla banku za udzielony zakładom mięsnym kredyt na dokończenie budowy nowych zakładów. Ta decyzja sądu jest prawomocna.

Sędzia komisarz Renata Poluch poinformowała w poniedziałek, że na razie wypłata mimo wyroku sądu nie jest możliwa, ponieważ bank złożył zażalenie na zmianę listy wierzycieli. Wniosek ma braki formalne, więc bank został wezwany do ich usunięcia.

Jak podała sędzia, sąd gospodarczy w możliwym krótkim terminie zajmie się wnioskiem banku - po usunięciu braków formalnych.

Gdyby bank się nie odwołał, byli pracownicy oraz rolnicy - dostawcy żywca - otrzymaliby swe zaległe wynagrodzenia w całości i w pierwszej kolejności. W drugiej kolejności zaległe pieniądze otrzymają m.in. Urząd Skarbowy i ZUS.

Jak podkreślił pełnomocnik byłych pracowników mec. Lecha Obara, przed upadkiem zakładu załoga nie otrzymywała regularnych pensji, ale zaliczki w wysokości 100-200 złotych miesięcznie.

Mecenas Obara mówił wcześniej PAP, że gdyby sąd nie wykreślił hipoteki ustanowionej na rzecz banku, to wówczas w całości zaspokojony zostałby tylko bank. Podstawą do wykreślenia hipoteki była bezprawna decyzja prezydenta Elbląga, który bez zgody rady miejskiej złożył wniosek o ustanowienie hipoteki - powiedział mec. Obara.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka urzędu miasta w Elblągu Joanna Urbaniak, prezydent poręczył kredyt, aby ratować miejsca pracy i aby przedsiębiorca mógł prowadzić działalność.

Sprawa dotyczy kredytu zaciągniętego na inwestycję w elbląskich zakładach mięsnych. Położone w centrum Elbląga zakłady były uciążliwe dla mieszkańców. Kierownictwo postanowiło przenieść je poza śródmieście. Na dokończenie inwestycji zabrakło jednak właścicielowi pieniędzy. Poprosił władze miasta o zabezpieczenie kredytu bankowego hipoteką ustanowioną na miejskiej działce.

Zakład zaczął jednak popadać w kłopoty finansowe, a we wrześniu 2006 roku sąd rejonowy w Elblągu ogłosił upadłość Elmeatu. (PAP)

ali/ drag/ gma/

pieniądze
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)