Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oficjalne rozpoczęcie IV szczytu UE-Ameryka Łacińska

0
Podziel się:

Ochrona demokracji, walka z terroryzmem,
gospodarowanie źródłami energii, zwalczanie biedy, nierówności i
izolacji społecznej, sytuacja na Kubie - to główne tematy IV
szczytu Unia Europejska-Ameryka Łacińska w Wiedniu.

Ochrona demokracji, walka z terroryzmem, gospodarowanie źródłami energii, zwalczanie biedy, nierówności i izolacji społecznej, sytuacja na Kubie - to główne tematy IV szczytu Unia Europejska-Ameryka Łacińska w Wiedniu.

3-dniowe spotkanie 58 przywódców, w tym premiera Kazimierza Marcinkiewicza, rozpoczęło się oficjalnie w czwartek wieczorem od kolacji wydanej przez kanclerza Austrii Wolfganga Schuessela. Austria sprawuje w tym półroczu przewodnictwo w Unii.

Polska uczestniczy w takim szczycie po raz drugi.

Planowane jest przyjęcie Deklaracji Politycznej.

Marcinkiewicz powiedział przed szczytem dziennikarzom, że nadaje on tempa współpracy między Unią Europejską a krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Jak poinformował, w czasie wiedeńskiego spotkania dojdzie do jego rozmów z prezydentem Meksyku i prezydent Chile. "To są akurat dwa kraje, które najlepiej współpracują z Unią Europejską, w tym także z Polską. Współpraca kulturalna, naukowa jest bardzo dobra. Natomiast współpraca gospodarcza jest dobra, ale mogłaby być lepsza. Dlatego wykorzystujemy ten szczyt do rozmów dwustronnych" - podkreślił Marcinkiewicz.

Marcinkiewiczowi towarzyszy w stolicy Austrii minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

W planowanym na piątek wystąpieniu podczas obrad plenarnych szczytu, Marcinkiewicz ma zwrócić uwagę na problem nierówności społecznych oraz potrzebę wdrażania rozwiązań podobnych do państwa solidarnego - poinformował PAP sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Ryszard Schnepf.

Premier przedstawi też doświadczenia polskiej transformacji. Według Schnepfa, "podkreśli wagę inwestycji zagranicznych, które przy stabilności ekonomicznej, politycznej i prawnej kraju, są motorem rozwoju gospodarczego i wyższego poziomu życia".

Szef polskiego rządu będzie też mówił o korzyściach społecznych, jakie towarzyszą odejściu od polityki autorytarnej i centralnie sterowanej gospodarki. "Chcemy pokazać dobre wzorce rozwojowe krajom, które niekiedy wahają się, czy przyjąć wolnorynkową gospodarkę" - wyjaśnił Schnepf.

"Do tej pory Unia ma podpisaną umowę stowarzyszeniową z Meksykiem i Chile, i one dobrze funkcjonują" - powiedział Schnepf. Jednak nieporozumienia wewnętrzne w MERCOSUR, czyli "wspólnym rynku" Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju, a także w Ameryce Centralnej i Wspólnocie Andyjskiej, blokują postęp porozumień z UE.

Według Schnepfa, w swoim wystąpieniu premier będzie też "nawiązywać" do potrzeb edukacyjnych i projektów innowacyjnych" w UE i Ameryce Łacińskiej. Przedstawi projekt utworzenia Europejskiego Instytutu Technologicznego we Wrocławiu.

Pierwsze spotkanie szefów państw i rządów UE i Ameryki Łacińskiej odbyło się w Rio de Janeiro w 1999 roku, drugi szczyt był w Madrycie w 2002 roku, trzeci w Guadalajarze (Meksyk) w 2004 roku.

Elwira Wielańczyk (PAP)

eaw/ ro/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)