Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogłoszono laureatów polskich eliminacji konkursu młodych naukowców UE

0
Podziel się:

Dwie prace z chemii i jedna z ekologii będą
reprezentować Polskę w międzynarodowym finale XIX Konkursu Prac
Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2007. Nazwiska laureatów
polskich eliminacji konkursu ogłoszono w piątek w Warszawie.

Dwie prace z chemii i jedna z ekologii będą reprezentować Polskę w międzynarodowym finale XIX Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2007. Nazwiska laureatów polskich eliminacji konkursu ogłoszono w piątek w Warszawie.

Praca Radosława Chrapkiewicza, studenta I roku MISMaP-u (Międzywydziałowe Interdyscyplinarne Studia Matematyczno- Przyrodnicze) na UW, poświęcona jest badaniom nad kryształami pewnego związku chemicznego o własnościach nadprzewodnika. Swoje badania młody naukowiec prowadził m.in. podczas wakacyjnego pobytu w laboratoriach MIT - Massachusetts Institute of Technology (Instytut Technologiczny w Massachusetts w USA. Pracowało tam w tym czasie, w ramach międzynarodowych warsztatów, kilkudziesięciu młodych naukowców ze Stanów Zjednoczonych i z innych krajów. Praca Polaka została, jako jedna z pięciu, nagrodzona przez organizatorów warsztatów.

"Materiał ten znany jest jako nadprzewodnik od czterech lat. Jego struktura jest bardzo podobna do struktury nadprzewodników wysokotemperaturowych. Badania nad nim są bardzo ważne, bo pomogą zrozumieć działanie nadprzewodników wysokotemperaturowych" - powiedział Chrapkiewicz.

W trakcie swojej pracy młody naukowiec wynalazł własną metodę wytwarzania takich kryształów do celów badawczych. Jest ona znacznie wydajniejsza niż dotąd stosowane przez naukowców, pozwala na stworzenie kryształu w ciągu ok. tygodnia. "Wcześniejsze badania nad tym nadprzewodnikiem były długotrwałe, bo wytworzenie kryształów, co prawda większych niż moje, zajmowała kilka miesięcy" - wyjaśnił młody naukowiec.

Autorami drugiej pracy, która będzie reprezentowała Polskę na arenie międzynarodowej, są Dominik Cysewski, uczeń LO nr 1 we Wrocławiu, i Paweł Gniewek, student I roku Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej. Stworzyli oni własny odczynnik służący do badania struktury przestrzennej białek.

"To prosta metoda, która jednak jest bardzo obiecująca. Nie wystarczy ona do identyfikacji struktur przestrzennych białek, ale może skutecznie służyć jako metoda wspomagająca inne techniki, m.in. krystalografię" - tłumaczyli autorzy.

Trzecia praca jest poświęcona problemowi zanieczyszczeń emitowanych przez elektrownie węglowe. Autor pracy, Grzegorz Mazur, uczeń LO nr. 1 w Dąbrowie Górniczej, badał wpływ pracy elektrowni węglowych na stężenie w środowisku izotopów radioaktywnych.

"Elektrownie opalane węglem kamiennym absolutnie nie wpływają na zanieczyszczenie środowiska radioizotopami. Bardziej bogaty w radioizotopy jest węgiel brunatny, którym opalane są elektrownie na południu Polski" - tłumaczył Mazur.

Mazur badał też skażenie gleby radioaktywnym cezem będące skutkiem katastrofy czarnobylskiej. Jak tłumaczył, ponieważ cez znajduje się w glebie, może przedostawać się do grzybów, które również młody naukowiec badał. Zauważył, że większe stężenie radioaktywnego pierwiastka występuje w trzonach grzybów niż w kapeluszach, co oznacza, że pobierają one cez stopniowo wraz z innymi składnikami z gleby.

W Polskim finale o prawo do reprezentowania Polski na międzynarodowym konkursie rywalizowali autorzy 16 prac - głównie z dziedziny chemii, biologii i ekologii. Do eliminacji zgłoszono 44 prace. Finały europejskie odbędą się latem w hiszpańskiej Walencji.

W Konkursie Młodych Naukowców Unii Europejskiej mogą uczestniczyć osoby w wieku 14-21 lat. Warunkiem jest też, że w momencie zgłoszenia pracy mogą być najwyżej na 1-szym roku studiów. (PAP)

ula/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)