Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogłoszono nazwiska laureatów Nagrody im. Sergio Vieira de Mello

0
Podziel się:

Inicjatorzy dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Libanie Nagy El-Khoury i
Mohammad Al-Nokkari oraz Stowarzyszenie Memoriał - to laureaci tegorocznej Nagrody im. Sergio
Vieira de Mello.

Inicjatorzy dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Libanie Nagy El-Khoury i Mohammad Al-Nokkari oraz Stowarzyszenie Memoriał - to laureaci tegorocznej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello.

W uznaniu szczególnych zasług pośmiertnie Nagrodę Honorową przyznano Andrzejowi Przewoźnikowi, tragicznie zmarłemu w katastrofie smoleńskiej sekretarzowi generalnemu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 7 października w Krakowie w Willi Decjusza.

Nagroda im. Sergio Vieira de Mello jest przyznawana od 2004 r. w dwóch kategoriach - osobom oraz organizacjom pozarządowym za ich szczególne zasługi dla pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

Patron nagrody Sergio Vieira de Mello był Wysokim Komisarzem ds. Praw Człowieka; urlopowany w maju 2003 r. pojechał do Iraku jako specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ. Zginął 19 sierpnia 2003 r. w zamachu bombowym.

Kapitułę nagrody tworzą m.in. przedstawiciele prezydenta RP, ambasadora Brazylii, ambasadora Szwecji, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, IPN, Rzecznika Praw Obywatelskich, fundatorów nagrody, Fundacji Kultury Chrześcijańskiej ZNAK i Stowarzyszenia Willa Decjusza.

Jak poinformowała PAP Natasza Dziwisz ze Stowarzyszenia Willa Decjusza, w tym roku kapituła rozpatrywała 50 nominacji do nagrody: 22 wnioski w kategorii osoba i 28 w kategorii organizacja pozarządowa.

Nagy El-Khoury, maronita, dyrektor Stowarzyszenia Absolwentów College Notre Dame de Jamhour oraz szejk Mohammad al-Nokkari, były dyrektor generalny Dar Al. Fatwa i szef Biura Sunnickiego Muftiego Republiki Libańskiej są inicjatorami dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Libanie. Dzięki ich staraniom od 2007 r. w Dzień Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (25 marca) odbywają się w Libanie specjalne spotkania chrześcijańsko-muzułmańskie, które stanowią inspirację dla dialogu międzyreligijnego w całym regionie. W tym roku gościem honorowym tych spotkań był b. prezydent RP Lech Wałęsa.

Stowarzyszenie Memoriał dąży do zachowania pamięci o ofiarach represji stalinowskich i późniejszych represji politycznych oraz naruszania praw człowieka w krajach dawnego ZSRR. Prowadzi ono działalność dokumentacyjną, archiwizacyjną, badawczo-historyczną, prawną i edukacyjną.

Uhonorowany nagrodą honorową Andrzej Przewoźnik od 1992 r. pełnił funkcję sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Od objęcia tej funkcji aktywnie działał na rzecz upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zaangażowany był m.in. w budowę polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Miednoje i Charkowie, budowę pomnika upamiętniającego ofiary zbrodni w Jedwabnem, odbudowę i ponowne uroczyste otwarcie Cmentarza Obrońców Lwowa oraz innych nekropolii mających na celu upamiętnienie Polaków - ofiar totalitaryzmu w latach 1939-1956 w kraju i za granicą. Jako historyka zajmowała go historia najnowsza, Armia Krajowa i jej struktury oraz działalność konspiracyjna w latach 1939-1945. Był redaktorem naczelnym historycznego czasopisma "Niepodległość".

Kapituła przyznana Przewoźnikowi pośmiertnie nagrodę w uznaniu dla całokształtu jego działalności, w szczególności dla "niezłomnego dążenia do przywracania pamięci ofiar zbrodni, bez względu na ich przynależność narodową i religijną".(PAP)

czo/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)