Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogłoszono nominacje do warszawskiej nagrody literackiej

0
Podziel się:

Dziewięć książek zostało nominowanych do trzeciej edycji Nagrody
Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy - ogłoszono we wtorek. Laureatów poznamy 30 września
podczas uroczystości w warszawskich Arkadach Kubickiego.

Dziewięć książek zostało nominowanych do trzeciej edycji Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy - ogłoszono we wtorek. Laureatów poznamy 30 września podczas uroczystości w warszawskich Arkadach Kubickiego.

W kategorii "edycja warszawska" nominowano "Codzienność niegdysiejszej Warszawy" Stanisława Milewskiego (Iskry), "Królestwo Polskie w latach 1815-1840" Jerzego Majewskiego i album "Między Bagatelą a Zgodą" autorstwa Andrzeja Zaborskiego i Tomasza Markiewicza (Neomedia). W kategorii "literatura dla dzieci i młodzieży" o nagrodę ubiegają się książki: "Warszawa. Spacery z Ciumkami" Pawła Beręsewicza (wyd. Skrzat), "Wroniec" Jacka Dukaja (Wydawnictwo Literackie) oraz "Zielony i nikt" Małgorzaty Strzałkowskiej (wyd. Bajka).

W kategorii "Literatura piękna" o nagrodę ubiegają się tom opowiadań "Moja Warszawa. Powidoki" Marka Nowakowskiego (Iskry), "Horrendum" Urszuli Kozioł (Wydawnictwo Literackie) i "Cień jaskółki" Ryszarda Przybylskiego (Znak).

Na laureatów czekają nagrody w wysokości 20 tys. zł. Poznamy ich 30 września podczas ceremonii w warszawskich Arkadach Kubickiego. Wtedy też zostanie ogłoszono nazwisko tegorocznego zdobywcy nagrody w kategorii "warszawski twórca" przyznawanej za całokształt twórczości. Laureat otrzyma czek w wysokości 100 tys. zł. Dotychczas tytułem "warszawski twórca" uhonorowani zostali Tadeusz Konwicki i Józef Hen.

Przewodniczący jury, prof. Andrzej Makowiecki, zwrócił uwagę, że wśród nominowanych książek nie wszystkie są nowościami. Dwie z nich - "Cień jaskółki" Przybylskiego i "Moja Warszawa. Powidoki" Nowakowskiego, to wznowienia książek wydanych kilka lat temu. "Formuła naszej nagrody dopuszcza jednak nagradzania także kolejnych edycji danej książki. To daje nam szansę, aby docenić wartościowe pozycje, które wcześniej nie zostały zauważone lub odpowiednio uhonorowane" - mówił Makowiecki.

Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy jest, w zamierzeniu inicjatorów, kontynuacją tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś Leopold Staff (1938). Wśród laureatów tej nagrody są m.in. Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).

Choć w okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody literackie, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Zmieniło się to w roku 2008, kiedy po raz pierwszy przyznano Nagrodę Literacką Miasta stołecznego Warszawy w obecnej edycji.(PAP)

aszw/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)