Notowania

człowieka
22.08.2010 09:58

Ogromne żółwie z Vanuatu zostały wybite przez człowieka

Ogromne żółwie zamieszkujące wyspę Vanuatu, zostały 3 tys. lat temu wybite przez ludzi - donoszą naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Podziel się
Dodaj komentarz

Ogromne żółwie zamieszkujące wyspę Vanuatu, zostały 3 tys. lat temu wybite przez ludzi - donoszą naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Zespół naukowców pod kierunkiem Matthew Spriggsa z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii odkrył na Vanuatu jamę wypełnioną żółwimi kośćmi. Kości datowano na około 3 tys. lat. Naukowcy podkreślają, że znaleziono wyłącznie kości nóg. Mięso wokół nóg to jedyny jadalny fragment żółwia.

Żółwie należały do nieznanego wcześniej gatunku z rodzaju Meiolania. Osiągały 2,5 m długości, a ich głowy były zaopatrzone w rogi.

Nieopodal znajduje się stanowisko archeologiczne, na którym odkrywane były wcześniej ślady kultury Lapita, reprezentowanej przez lud przybyły na Vanuatu z zewnątrz. Lud Lapita osiedlił się na wyspie około 200 lat przed datą ustaloną dla żółwich kości. Na tej podstawie naukowcy wnioskują, że to Lapici przyczynili się do zagłady żółwi.

Byłby to dowód na to, że do zniknięcia z powierzchni Ziemi tzw. megafauny, przyłożył rękę również człowiek. Terminem megafauna określa się wielkie ssaki, ptaki i gady żyjące w kenozoiku. Od lat toczy się w nauce spór, czy za ich wyginięcie odpowiedzialny jest człowiek.

Na terenie Australii megafauna wyginęła ok. 50 tys. lat temu. Żółwie z Vanuatu przeżyły zatem australijską megafaunę o dziesiątki tysięcy lat. Zaledwie jednak 200 lat wystarczyło, by wyginęły z ręki człowieka. Dla porównania, na Nowej Zelandii olbrzymie ptaki moa były wybijane przez Maorysów począwszy od X po XVII-XVIII w.(PAP)

krx/ krf/ jbr/

Tagi: człowieka, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz