Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olkiluoto 3 - prace budowlane zakończone, elementy reaktora na miejscu

0
Podziel się:

Główne prace budowlane na budowie 3. bloku elektrowni Olkiluoto w Finlandii
są zakończone, wszystkie najważniejsze elementy francuskiego reaktora EPR są już na miejscu -
poinformował operator siłowni - firma TVO.

Główne prace budowlane na budowie 3. bloku elektrowni Olkiluoto w Finlandii są zakończone, wszystkie najważniejsze elementy francuskiego reaktora EPR są już na miejscu - poinformował operator siłowni - firma TVO.

Takie elementy, jak: ciśnieniowy zbiornik reaktora (PRV), zbiornik wyrównawczy ciśnienia, cztery wytwornice pary zostały zainstalowane, zakończono również spawanie rur pierwotnych obiegów chłodzących reaktora - podało TVO. Firma zaznaczyła, że trwa montaż elementów wewnętrznych PRV oraz osprzętu pokrywy zbiornika. Trwają też testy ciśnieniowe budynku reaktora, systemów sterowania turbiną oraz próby symulatora sterowni reaktora.

Blok Olkiluoto 3, według aktualnego harmonogramu, ma ruszyć w połowie 2014 r. Budowa ma kilka lat opóźnienia, którego największa część powstała na samym początku, w 2005 r. Producentem reaktora EPR jest francuski koncern Areva. Kontrakt na budowę Olkiluoto 3 z 2003 r. opiewał na 3 mld euro, jednak koszty okazały się znacznie wyższe - szacunki mówią o ponad 5 mld euro. Do arbitrażu trafiły skargi obu stron kontraktu - zarówno Areva jak i TVO obwiniają się wzajemnie o spowodowanie opóźnień i domagają się z tego tytułu dużych kwot - Areva chce 1,9 mld, TVO - 1,4 mld, ale w najnowszym sprawozdaniu za pierwszy kwartał 2012 zapowiedziało, że zmodyfikuje swoje żądania w trakcie procedury arbitrażu, która może potrwać kilka lat.

Drugi w Europie reaktor EPR powstaje we Flamanville we Francji. Tam również zanotowano opóźnienia i przekroczenie kosztów. Koncern EDF, który jest operatorem tej siłowni ocenił w 2011 r., że koszt osiągnie 6 mld euro, a reaktor ruszy w 2016 r.

Dwa reaktory EPR powstają też w Chinach, w Taishan. Tam prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, pierwszy reaktor ma ruszyć jeszcze w 2013, drugi 2014 r. Według chińskich źródeł, koszty budowy będą znacznie niższe niż w Europie - rzędu 3 mld euro.

Areva zaproponuje reaktor EPR w przetargu na technologię do polskiej elektrowni jądrowej. Przedstawiciele Arevy wielokrotnie podkreślali, że budowa kolejnych reaktorów danego typu jest zawsze tańsza i szybsza niż pierwszych. (PAP)

wkr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)