Notowania

wiadomości
14.09.2011 15:53

Olsztyn: Demoludy - festiwal teatrów byłego bloku wschodniego

Spektakle z Czech, Węgier i Rumunii obejrzą widzowie podczas V edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Demoludy, który odbędzie się od 17 do 22 października w Olsztynie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Spektakle z Czech, Węgier i Rumunii obejrzą widzowie podczas V edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Demoludy, który odbędzie się od 17 do 22 października w Olsztynie. *

W tym roku hasło przewodnie festiwalu brzmi "W krzywym zwierciadle"; pokazywane będą spektakle, które opisują rzeczywistość w sposób ironiczny i groteskowy.

"Formuła Demoludów daleka jest od zadęcia, a w tym roku oglądając proponowane spektakle w sposób szczególny będziemy się zastanawiać, czy i na ile jesteśmy zdolni do autoironii" - powiedział na konferencji prasowej w środę dyrektor artystyczny festiwalu Michał Zadara.

W tym roku organizatorzy proponują widzom spektakle z Rumunii, Węgier i Czech. W poprzednich edycjach pokazywano sztuki przygotowane przez teatry z krajów bałkańskich - Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny.

Pokazane zostaną spektakle dwóch wybitnych reżyserów węgierskich średniego pokolenia: Viktor Bodo pokaże "Egg(s)hell", w którym aktorzy improwizują na scenie do wybranej przez publiczność muzyki, a Zoltan Balazs zaprezentuje przedstawienie "Zwariował, po czym przepadł" inspirowane "Procesem" Kafki.

Rumuni pokażą sztukę "Pan Paweł" - o mężczyźnie, który traci dom, ponieważ na jego miejscu budowany jest apartamentowiec. Inny spektakl zaproponowany przez Rumunów to "Sado Maso Blues Bar" o ludziach wyrzuconych na margines - mniejszościach narodowych i o młodych ludziach bez perspektyw.

Czesi nawiązując do klimatów filmów Davida Lyncha wystawią sztukę "Lynch" o zbrodni zabójstwa i poszukiwaniu jego sprawców. Będzie to teatr lalkowy.

Widzowie obejrzą także trzy spektakle przygotowane przez polskie sceny. Gospodarz imprezy, czyli olsztyński Teatr im. Jaracza, pokaże sztukę "Zaginiona Czechosłowacja" o popularnej w latach 60. piosenkarce Marcie Kubisovej, której kariera została brutalnie przerwana przez służbę bezpieczeństwa. Teatr Ochota z Warszawy wystawi spektakl "Starucha" na podstawie tekstów Daniła Charmsa o mrocznych czasach stalinizmu, a Teatr Karbido z Wrocławia zaprezentuje przedstawienie-koncert pt. "Stolik", w którym aktorzy zagrają do rytmicznej muzyki na blacie stolika.

Wszystkie zagraniczne spektakle będą tłumaczone na język polski i angielski.

Festiwal Demoludy, jako jedyne wydarzenie kulturalne z Warmii i Mazur, został wpisany do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. (PAP)

ali/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz