Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Fefernuszki i miody wśród nowych produktów tradycyjnych

0
Podziel się:

Zsiadłe mleko, ciastka fefernuszki, miody oraz balerony, kiełbasy i szynki z
mazurskiej masarni znalazły się na Liście Produktów Tradycyjnych z Warmii i Mazur. Na liście
ministerstwa rolnictwa znajdują się 24 produkty, w ubiegłym roku doszły kolejne trzy.

Zsiadłe mleko, ciastka fefernuszki, miody oraz balerony, kiełbasy i szynki z mazurskiej masarni znalazły się na Liście Produktów Tradycyjnych z Warmii i Mazur. Na liście ministerstwa rolnictwa znajdują się 24 produkty, w ubiegłym roku doszły kolejne trzy.

Jak zaznaczył dyrektor Departamentu Polityki Jakości Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Igor Hutnikiewicz producentom żywności zależy na wpisywaniu swych wyrobów na listę ministerstwa rolnictwa z powodu tradycyjnych sposobów produkcji wyrobów. "Chodzi o to, że tradycyjne sposoby produkcji, na przykład wędzenie w grocie wędlin, nie zostałyby dopuszczone do obrotu przez służby sanitarne, gdyby nie miały certyfikatu wyrobu tradycyjnego"- wyjaśnił.

W ubiegłym roku wytwórcy z Warmii i Mazur umieścili na liście produktów tradycyjnych: ciastka fefernuszki, miód lipowy z Barcji oraz miód wielokwiatowy z Barcji.

Jak wynika z przekazów historycznych tradycja przygotowywania fefernuszków w okolicach Łąkorza pojawiła się pod koniec XIX wieku i związana była z istniejącymi na tych terenach cukrowniami. Jednym z głównych składników fefernuszków jest słodki syrop buraczany, używany zamiast miodu czy cukru oraz mąka. Produkty te były popularne zwłaszcza wśród biedniejszej grupy mieszkańców, gdyż nie wymagały dużego wkładu finansowego, a surowce użyte do ich przygotowania były dostępne w każdym gospodarstwie. Fefernuszki pieczone były w adwencie Bożego Narodzenia, natomiast w Wigilię każdy z domowników dostawał całą ich garść na talerzyku.

Na listę trafiły też miody z Barcji, która jest jedną z historycznych krain dawnych Prus, zamieszkiwaną przez plemię Bartów (obecne tereny m.in. powiatu kętrzyńskiego). Historia pszczelarstwa na terenach zajmowanych przez Prusów sięga co najmniej czasów średniowiecznych. Miód był tak drogocennym dobrem, że używano go jako środka płatniczego.

Wśród produktów tradycyjnych Warmii i Mazur jest także zsiadłe mleko, które gasi pragnienie, wpływa na poprawę przyswajalności białek i wapnia oraz regulująco na przemianę materii, a także mazurska nalewka - niedźwiedziówka, sporządzana z miodu i spirytusu.

Producenci umieścili także na liście dwa sery: welski, którego historia produkcji w dorzeczu rzeki Wel sięga 1906 roku oraz ser salami mazurski, którego produkcję oparto na tradycjach serowara rodem z Serbii.

Najwięcej na liście produktów tradycyjnych jest wyrobów mięsnych. Klienci mogą wybierać na przykład spośród takich wyrobów jak: wędzona polędwica, baleron i boczek, kiełbasa jałowcowa, kiełbasa wiejska pieczona oraz szynka z mazurskiej masarni. Na Mazurach - jak podają przekazy historyczne - wędliny peklowano metodą zalewową albo na sucho w beczkach drewnianych oraz basenach kamionkowych. Do wędzenia używano drewna pochodzącego z drzew liściastych - olszyny, dębu, jesionu.

Wśród produktów tradycyjnych nie brakuje też słodkości. Jest sękacz mazurski, którego wypiek sięga prastarych czasów. Istnieje dużo legend, opowieści i historii związanych z tym specyficznym ciastem. Jedna z wielu historii głosi, że pieczenie ciast w ogniu wywodzi się od prastarych plemion Bałtów - Jaćwingów, Żmudów, Litwinów i Prusów. Jest także brukowiec mazurski czyli piernik, wywodzący się z tak zwanych miodowników wielkich czyli - wielkich bochnów chleba robionych na miodzie. (PAP)

ali/ ako/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)