Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Remont miejskiej oczyszczalni ścieków "Łyna"

0
Podziel się:

W olsztyńskiej oczyszczalni ścieków "Łyna" rozpoczął się w czwartek remont
komory fermentacyjnej, z której od kilku miesięcy ulatniał się biogaz, co powodowało straty
miejskiej spółki wodociągowej - poinformowała PAP rzecznik olsztyńskich wodociągów.

*W olsztyńskiej oczyszczalni ścieków "Łyna" rozpoczął się w czwartek remont komory fermentacyjnej, z której od kilku miesięcy ulatniał się biogaz, co powodowało straty miejskiej spółki wodociągowej - poinformowała PAP rzecznik olsztyńskich wodociągów. *

Rzecznik prasowa olsztyńskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Anita Chudzińska poinformowała PAP, że biogaz ulatniał się z zamkniętej komory fermentacyjnej, w której odbywa się beztlenowa fermentacja surowych osadów ściekowych.

Chudzińska dodała, że biogaz zawierał ok. 70 proc. metanu i ok. 30 proc. dwutlenku węgla. "W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców ilość gazu z oczyszczalni biologicznej to ok. 28 m sześć. na dobę. Gdy pracownicy zauważyli, że biogazu jest mniej niż być powinno, stało się jasne, że gaz się ulatnia. Po sprawdzeniu okazało się, że powodem jest nieszczelny dach komory" - powiedziała.

Prace remontowe w komorze fermentacyjnej - warte 1 mln zł - wykona, wyłonione w przetargu, Przedsiębiorstwo Budowlane Cover z Gdańska.

Chudzińska poinformowała, że oprócz remontu dachu zbiornik zostanie oczyszczony, a ubytki w ścianach na nowo wybetonowane. Pojemność tego zbiornika wynosi ponad 4,5 tys. m sześć.

"Ten zbiornik został wybudowany w 1983 r. i od tego czasu nie przechodził gruntownego remontu" - tłumaczyła Chudzińska. Zapewniła, że podczas remontu oczyszczalnia ścieków będzie pracować, ponieważ na terenie "Łyny" znajduje się jeszcze jedna komora fermentacyjna. To ona przejmie na czas naprawy funkcje remontowanego zbiornika.

"Bezpieczeństwo wody i oczyszczanie ścieków nie będzie zagrożone" - podkreśliła Chudzińska.

Biogaz, otrzymywany podczas oczyszczania ścieków, jest wykorzystywany w olsztyńskiej oczyszczalni do ogrzewania m.in. komór fermentacyjnych i pomieszczeń administracyjno-biurowych. Służy też jako paliwo w biogazowej siłowni.

"Nadwyżki energii elektrycznej są sprzedawane do sieci Koncernu Energetycznego Energa. W 2011 r. nasza spółka osiągnęła z tego tytułu przychody w kwocie 282,3 tys. zł. Wyprodukowano energię o wartości 292,3 tys. zł" - dodała Chudzińska.

Olsztyńskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jest spółką miejską. (PAP)

jwo/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)