Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Olsztyn: Rozpoczęły się wakacyjne spotkania z Mikołajem Kopernikiem

0
Podziel się

Zwiedzanie olsztyńskiego zamku z przewodnikiem, którym jest najsłynniejszy
jego mieszkaniec Mikołaj Kopernik, turnieje łucznicze oraz przymierzanie historycznych strojów - to
atrakcje wakacyjnych spotkań w olsztyńskim zamku.

bEhckklh

*Zwiedzanie olsztyńskiego zamku z przewodnikiem, którym jest najsłynniejszy jego mieszkaniec Mikołaj Kopernik, turnieje łucznicze oraz przymierzanie historycznych strojów - to atrakcje wakacyjnych spotkań w olsztyńskim zamku. *

W czwartek odbyła się inauguracja spotkań z najsłynniejszym astronomem. Czwartki z Kopernikiem będą się odbywać do połowy sierpnia.

W rolę Mikołaja Kopernika wciela się olsztyński aktor Marian Czarkowski. Oprowadza on zwiedzających po dziedzińcu i zamku, w którym astronom mieszkał i pracował.

bEhckklj

"Chcemy ukazać Mikołaja Kopernika publiczności, jako administratora, lekarza i ekonomistę" - powiedziała PAP kustosz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Ada Bogdanowicz.

Zwiedzający mogą także, podczas kolejnych czwartków do połowy sierpnia, na dziedzińcu zamkowym brać udział w zawodach łuczniczych, przymierzać stroje z epoki, a najmłodsi obejrzeć spektakl teatru lalek o Koperniku i brać udział w konkursach. Można także wybić własnoręcznie monetę oraz wydrukować na prasie wizerunek astronoma.

W olsztyńskim zamku najsłynniejszy astronom pracował jako administrator dóbr kapituły warmińskiej, ale także prowadził badania naukowe.

W zamku istnieje tablica astronomiczna, którą Kopernik wyrysował własnoręcznie. Posłużyła ona do wyznaczenia równonocy wiosennej i określenia dat kościelnych świąt ruchomych

bEhckklp

Zwiedzając miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem na Warmii warto także pojechać do Fromborka, gdzie od niedawna jest oznaczony już grób astronoma.

Grób Kopernika, który powtórnie został pochowany po identyfikacji szczątków 22 maja, znajduje się we fromborskiej archikatedrze przy ołtarzu świętego krzyża. Przez szklaną płytę w posadzce widać drewniany sarkofag z portretem trumiennym.(PAP)

ali/ abe/ jbr/

bEhckklK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)