Notowania

wiadomości
09.10.2012 13:08

Olsztyn: Społecznicy przez 20 lat odnowili ponad 150 grobów

Działacze Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach odnowili dotąd ponad 150 nagrobków, trwają prace przy odnawianiu kolejnych 70 grobów. We wtorek na olsztyńskim zamku Komitet świętował 20-lecie działalności.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Działacze Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach odnowili dotąd ponad 150 nagrobków, trwają prace przy odnawianiu kolejnych 70 grobów. We wtorek na olsztyńskim zamku Komitet świętował 20-lecie działalności. *

"Wiele już zrobiliśmy, ale to jest kropla w morzu potrzeb. Ten region stał się miejscem spoczynku wielu nacji i wyznań: Niemców, Rosjan, Żydów, Ukraińców, katolików, prawosławnych, ewangelików. Winni im jesteśmy pamięć i dbałość o miejsca ich pochówku" - mówił podczas jubileuszowej konferencji zorganizowanej na olsztyńskim zamku szefujący komitetowi historyk Jan Chłosta.

Komitet, który obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia podczas swej działalności przyczynił się (sfinansował, zorganizował) odnowienie 150 grobów na najstarszych olsztyńskich nekropoliach św. Józefa i św. Jakuba - większość z tych nagrobków pochodziła z czasów międzywojnia oraz z XIX w. Właśnie rozpoczęły się prace przy odnawianiu kolejnych 70 mogił na cmentarzu w olsztyńskiej dzielnicy Dajtki.

Komitet finansuje odnawianie mogił z pieniędzy zbieranych na olsztyńskich cmentarzach podczas dnia Wszystkich Świętych. W tym roku planowana jest kolejna kwesta.

Działaczami Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach są historycy, historycy sztuki, przedstawiciele kościołów i organizacji pozarządowych. (PAP)

jwo/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz