Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Strażacy ochotnicy dostali sprzęt do ratowania bocianów

0
Podziel się:

Sześć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu braniewskiego i
bartoszyckiego otrzymało podnośniki przeznaczone do naprawy bocianich gniazd i ratowania młodych
ptaków - poinformowała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Sześć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu braniewskiego i bartoszyckiego otrzymało podnośniki przeznaczone do naprawy bocianich gniazd i ratowania młodych ptaków - poinformowała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Rzeczniczka tej instytucji Justyna Kostrzewska powiedziała PAP, że za ponad 100 tys. zł zakupiono podnośniki koszowe dla sześciu jednostek OSP z miejscowości położonych w Ostoi Warmińskiej. Obszar ten objęty jest regionalnym programem ochrony populacji bociana białego.

Podnośniki otrzymali strażacy z: Lelkowa, Żelaznej Góry, Kamińska, Bezled, Sępopola i Barcian. Będą wykorzystywane w akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz przy montażu platform i naprawie bocianich gniazd. Mają być pomocne także w ratowaniu młodych ptaków, które wypadły z gniazda lub zaplątały się w sznurki używane w rolnictwie.

Komendant gminny OSP w Lelkowie Janusz Świder powiedział PAP, że dotychczas specjalistycznymi podnośnikami dysponowali jedynie zawodowi strażacy z miast powiatowych. Nowy sprzęt znacznie ułatwi ochotnikom dostanie się w razie potrzeby do bocianiego gniazda.

"Dotychczas, żeby ratować młodego bociana, który wypadł z gniazda, musieliśmy wchodzić z nim po drabinie. Groziło to upadkiem, bo ptaki nie zawsze siedzą spokojne w czasie takich akcji" - powiedział komendant.

Z dotacji na ochronę bocianów jednostki OSP wyposażono także w piły mechaniczne do przycinania gałęzi przy gniazdach oraz agregaty z lampami, które ułatwią działania ratownicze po zmroku.

Wyposażenie strażaków jest jedną z ostatnich inwestycji służących poprawie warunków bytowych bocianów w Ostoi Warmińskiej. W latach 2011-2013 przeznaczono na ten cel w sumie 6,5 mln zł.

Większość środków pochodzi z Unii Europejskiej, w ramach programu Life+ oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Realizację projektu koordynuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie i Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

W ramach tego projektu zamontowano 70 słupów z platformami pod nowe gniazda. Do jesieni zmodernizowanych zostanie 30 km linii energetycznych i kilkadziesiąt stacji transformatorowych, co ma zapobiec kolizjom bocianów z siecią napowietrzną.

Utworzono sztuczne stawy i rozlewiska, które mają ułatwić ptakom zdobywanie pokarmu. Wsparcie finansowe otrzymały ekstensywne gospodarstwa rolne. Dofinansowano też remonty dachów tych wiejskich domów, na których gniazdują bociany.

Ostoja Warmińska jest obszarem ustanowionym przez ministra środowiska w celu ochrony bociana białego i objętym programem Natura 2000. Zajmuje pas o długości ponad 100 km i szerokości do 20 km, ciągnący się wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim. Tutejsza populacja bocianów ma największą liczebność i zagęszczenie w Polsce.(PAP)

mbo/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)