Notowania

olsztyn
31.10.2009 13:59

Olsztyn świętuje 656. urodziny

W sobotę - w związku z 656. rocznicą podpisania aktu lokacyjnego i 97. rocznicą położenia kamienia węgielnego pod budowę ratusza - Olsztyn świętował urodziny.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W sobotę - w związku z 656. rocznicą podpisania aktu lokacyjnego i 97. rocznicą położenia kamienia węgielnego pod budowę ratusza - Olsztyn świętował urodziny. *

Mieszkańców częstowano tortem, można też było zrobić sobie zdjęcie z aktorami przebranymi za patrona miasta św. Jakuba i najsłynniejszego mieszkańca Mikołaja Kopernika.

W samo południe z ratuszowej wieży rozległy się tradycyjne kuranty, a zaraz po nich trębacz zagrał hejnał miasta "O Warmio moja miła". To powrót do tradycji z okresu 1947-48. Hymn "O Warmio moja miła" po raz pierwszy jako hejnał miasta odegrano z wieży ratuszowej w południe 28 października 1947 roku. Teraz jego melodia będzie się rozlegać ponownie - codziennie po kurantach, czyli chwilę po godz. 12. Miejskim trębaczem został młody niewidomy muzyk Daniel Rupiński.

Po odegraniu hejnału nastąpiła uroczysta reaktywacja Towarzystwa Upiększania Miasta Olsztyna, które zostało założone w 1843 r. Pomysłodawca inicjatywy olsztyński przewodnik PTTK Andrzej Bobrowicz odczytując manifest powiedział, że ten społeczny ruch ma na celu poprawę estetyki Olsztyna w myśl idei miasta-ogrodu.

W 1822 roku na terenie Królestwa Prus powstało Towarzystwo dla Ulepszania Ogrodnictwa. W 1843 roku w Olsztynie z inicjatywy burmistrza Jakuba Rarkowskiego powstało Towarzystwo Upiększania Miasta. Stowarzyszenie zajmowało się porządkowaniem ulic, skwerów i podwórek, uczestniczyło w organizowaniu świąt państwowych i miejskich, zajmowało się też dekorowaniem i oświetlaniem miasta. Przyczyniło się do założenia miejskiego parku w Jakubowie. Przestało istnieć w 1945 roku.

Jak zapewnia pomysłodawca reaktywowane Towarzystwo Upiększania Miasta Olsztyna będzie zrzeszać wszystkich chętnych i działać we współpracy z Urzędem Miasta. Członkowie Towarzystwa będą działać społecznie na rzecz poprawy estetyki miasta, brać czynny udział w tworzeniu nowych koncepcji zagospodarowania przestrzeni miejskiej oraz uczestniczyć w publicznym dyskursie na temat jakości i estetyki miejskich inwestycji.

W planach są m.in. "olsztyńskie desanty estetyczne" - organizowane przez wolontariuszy akcje porządkowania zaniedbanych terenów w mieście, a także konkurs na "Czyste podwórko - estetyczne osiedle". (PAP)

ali/ ura/

Tagi: olsztyn, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz