Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Onkolodzy: niepalenie to najlepsza metoda walki z rakiem płuc

0
Podziel się:

Rak płuca zabija więcej ludzi niż pozostałe nowotwory razem wzięte. Mimo
postępów w medycynie, najlepszą metodą walki z nim jest nieustanna walka z paleniem, zarówno
czynnym, jak i biernym - mówili w środę onkolodzy na warsztatach prasowych.

Rak płuca zabija więcej ludzi niż pozostałe nowotwory razem wzięte. Mimo postępów w medycynie, najlepszą metodą walki z nim jest nieustanna walka z paleniem, zarówno czynnym, jak i biernym - mówili w środę onkolodzy na warsztatach prasowych.

Zorganizowano je w ramach obchodzonego na świecie w listopadzie Miesiąca Świadomości Raka Płuca. Z tej okazji szczeciński oddział Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca i firma Roche zorganizowały też kampanię edukacyjną "Trzeba wiedzieć, żeby zwyciężyć!" (www.listopad.rakpluca.info).

Jak przypomniała dr Ewa Kalinka-Warzocha z Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi, co roku na świecie stwierdza się ponad 1 mln nowych zachorowań na raka płuca i niewiele mniej zgonów z jego powodu. W Polsce, rocznie zapada na niego ponad 20 tys. osób i bardzo podobna liczba umiera.

"Ma to związek z tym, że wczesne rozpoznawanie raka płuca ciągle jest ogromnym wyzwaniem, gdyż nie daje on wczesnych symptomów, a gdy już się pojawią, to w większości przypadków jest zaawansowany i nieuleczalny" - powiedziała dr Kalinka-Warzocha.

Według niej to, co powinno zaniepokoić pacjentów, to pojawienie się jakichś nowych i nietypowych objawów, np. kaszel czy zmiana jego charakteru. "Wiadomo, że osoby palące od wielu lat, które stanowią grupę najbardziej narażoną na raka płuca, ciągle kaszlą, ale np. jeśli kaszel z suchego zmieni się w mokry, gdy pojawi się nieprawidłowa wydzielina, to powinno ich skłonić do udania się do lekarza" - powiedziała.

Dr Katarzyna Zajda z Centrum Onkologii w Warszawie zwróciła uwagę, że dla osób po 50 r. życia, które od 20 lat palą paczkę papierosów dziennie, sygnałem ostrzegawczym może być też krwioplucie i utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny, jak również długotrwałe bądź nawracające infekcje. Tymczasem, lekarze nieraz stosują w tym przypadku kolejny antybiotyk zamiast wysłać pacjenta na RTG klatki piersiowej, zaznaczyła. Powinno być to zdjęcie w dwóch pozycjach - z przodu i z boku, bo ewentualne zmiany mogą się ukryć za sercem.

Warto też pamiętać, że w razie występowania niepokojących objawów można się udać do onkologa bez skierowania.

Do objawów raka płuca należą też duszność, uporczywa chrypka czy czkawka, ale najczęściej pojawiają się one już w zaawansowanym stadium. Bóle miednicy i kręgosłupa mogą być objawem przerzutów tego nowotworu, dodała dr Kalinka-Warzocha.

Jak przypomniał prof. Tadeusz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, najważniejszym czynnikiem ryzyka raka płuca jest palenie papierosów. Czynne palenie odpowiada za 90 proc. przypadków tego nowotworu, bierne - za 5 proc. Resztę stanowią czynniki zawodowe, jak narażenie na azbest, metale - nikiel, kadm, arsen czy ołów oraz na promieniowanie jonizujące - nie tylko w miejscu pracy, ale też podczas radioterapii.

Za duży problem eksperci uznali to, że wyraźnie wzrasta umieralność z powodu raka płuca wśród kobiet. Obecnie, także w Polsce, jest ona wyższa niż z powodu raka piersi.

"Ma to związek z tym, że kobiety palą coraz więcej, mają dużo większą łatwość popadania w uzależnienie, a większe trudności z rzuceniem go. Często jedyną rzeczą, która jest w stanie skłonić kobietę do zerwania z nałogiem palenia jest ciąża, ale nie własne zdrowie" - powiedziała dr Kalinka-Warzocha. Jak zaznaczyła, obecnie w Polsce palą coraz młodsi ludzie, w tym uczniowie i uczennice gimnazjów. "A im wcześniej zacznie się palić tym większe ryzyko zachorowania na raka płuca" - dodała.

Najskuteczniejszą metodą leczenia raka płuca jest chirurgiczne usunięcie zmiany, ale z powodu zaawansowania choroby w momencie wykrycia kwalifikuje się do niego tylko 14 proc. chorych w Polsce. Oznacza to, że 86 proc. nie ma szans na wyleczenie, podkreślił prof. Orłowski. Ogółem, mimo zastosowania najlepszych metod terapii najwyżej 50 proc. chorych przeżywa 12 miesięcy. Dlatego najlepszą metodą walki z tym nowotworem jest rzucenie palenia i unikanie biernego wdychania dymu tytoniowego.

Joanna Morga (PAP)

jjj/ ula/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)