Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ-owskie agencje chcą 725 mln USD na pomoc dla głodującego Sahelu

0
Podziel się:

Oenzetowskie agencje, które zebrały się w środę w Rzymie, zwróciły się z
prośbą do wspólnoty międzynarodowej o 725 milionów dolarów na pomoc dla Sahelu, gdzie ok. 12
milionom ludzi grozi głód.

Oenzetowskie agencje, które zebrały się w środę w Rzymie, zwróciły się z prośbą do wspólnoty międzynarodowej o 725 milionów dolarów na pomoc dla Sahelu, gdzie ok. 12 milionom ludzi grozi głód.

"Oceniliśmy, że w tym roku potrzebujemy ok. 725 mln dolarów" - powiedziała Helen Clark z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) po spotkaniu różnych agencji ONZ oraz przedstawicieli europejskich i amerykańskich organizacji i instytucji pomocowych.

"Mamy niewiele czasu, aby działać. Susza się zbliża, lecz można uniknąć jej konsekwencji. Mamy dwa lub trzy miesiące, nie więcej" - ocenił Jose Graziano da Silva, dyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

"Nie możemy zapominać, że inne regiony, takie jak Somalia, która ledwo radzi sobie z opanowaniem głodu, potrzebują naszego wsparcia" - dodał.

Unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa zadeklarowała natychmiastową pomoc w wysokości 30 mln euro na wyżywienie najmłodszych dzieci.

"Zaoferujemy 30 mln euro, aby natychmiast można było kupić żywność i dostarczyć ją do tego regionu. Dzięki tej sumie jedzenie otrzyma milion dzieci w wieku poniżej dwóch lat i 1,5 mln kobiet w ciąży lub karmiących" - oświadczyła Georgiewa.

Sahel to region ciągnący się wzdłuż południowych obrzeży Sahary i północnych obrzeży Sudanu od Senegalu do Somalii przez Mauretanię, Mali, Niger, Czad, Sudan i Erytreę.

Pięć krajów Sahelu - Burkina Faso, Czad, Mali, Mauretania i Niger - ogłosiło, że są w bardzo ciężkiej sytuacji, i już zaapelowało o pomoc międzynarodową.

Pod koniec grudnia Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) ostrzegł, że milion dzieci mieszkających w ośmiu krajach Sahelu zagrożonych jest klęską głodu lub dramatycznym niedożywieniem w 2012 r. To dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.

Klęska głodu zagraża w Czadzie, Nigrze, Burkina Faso, Senegalu, Mauretanii i Mali oraz na północnych terytoriach Nigerii i Kamerunu.

W krajach Sahelu brakuje wody w zbiornikach, spadł też jej poziom w rzekach; zagraża to poważnie uprawom i hodowli bydła. (PAP)

cyk/ mc/

10799611

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)