Notowania

wiadomości
12.07.2012 19:04

ONZ: Adwokat: Mladić "ma się lepiej", piątek spędzi jeszcze w szpitalu

# Mladić w piątek pozostanie w szpitalu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Mladić w piątek pozostanie w szpitalu #

12.07. Haga (PAP/AFP) - Były dowódca sił Serbów bośniackich generał Ratko Mladić, który w czwartek zasłabł podczas swego procesu przed trybunałem ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, "ma się lepiej", lecz pozostanie jeszcze w piątek w szpitalu - poinformował jego adwokat.

"Czuje się lepiej niż na sali w sądzie" - powiedział mecenas Branko Lukić agencji AFP przez telefon.

70-letni Mladić jest w stanie umożliwiającym kontakt - dodał Lukić, według którego oskarżony może już ruszać nogą i prawą ręką, czego nie mógł robić w czwartek rano na sali sądowej.

Rozprawa w czwartek przed trybunałem została przerwana, gdyż Mladić skarżył się na złe samopoczucie i - jak określono - "na wszelki wypadek" zabrano go do szpitala.

Mladić oskarżony jest o zbrodnie popełnione podczas wojny w Bośni i Hercegowinie (BiH) w latach 1992-1995. Ze względów proceduralnych jego proces został zawieszony 17 maja - zaledwie dzień po rozpoczęciu. W poniedziałek proces wznowiono. Sędziowie wysłuchali w czwartek rano drugiego świadka oskarżenia.

Akt oskarżenia stawia emerytowanemu generałowi 11 zarzutów, obejmujących ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym udział w masakrze blisko 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy w lipcu 1995 roku.

Mladić nie przyznaje się do winy i twierdzi, że działał w obronie Serbów w BiH. Jeśli zostanie skazany, grozi mu dożywocie.

Krewni ofiar obawiają się, że Mladić, który choruje na serce, może umrzeć, zanim jego proces się zakończy. Według prokuratury proces może potrwać około trzech lat.(PAP)

jo/ kar/

11817831 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz