Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ONZ: Dyplomaci 5 stałych członków RB omawiają projekt rezolucji

0
Podziel się

Ambasadorowie 5 państw, stałych członków Rady Bezpieczeństwa
ONZ prowadzą we wtorek w Nowym Jorku rozmowy nt. francuskiego projektu rezolucji o likwidacji
syryjskiego arsenału chemicznego zgodnie z porozumieniem USA-Rosja - podały amerykańskie źródła
dyplomatyczne.

bEpWntmd

Ambasadorowie 5 państw, stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ prowadzą we wtorek w Nowym Jorku rozmowy nt. francuskiego projektu rezolucji o likwidacji syryjskiego arsenału chemicznego zgodnie z porozumieniem USA-Rosja - podały amerykańskie źródła dyplomatyczne.

Rzeczniczka misji USA przy ONZ Erin Pelton potwierdziła, że dyplomaci USA, Francji, Rosji, Chin i Wielkiej Brytanii prowadzą kolejne konsultacje informacyjne na temat francuskiego projektu rezolucji. Dodała, że na razie szczegóły rozmów nie zostaną ujawnione. Chodzi tu z grubsza o zaproponowany kilka dni temu przez Paryż tekst, który Moskwa wcześniej odrzuciła, uzupełniony o porozumienie w sprawie syryjskiej broni chemicznej osiągnięte w minioną sobotę pomiędzy Rosją a USA.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zapowiedział we wtorek, że 25 września spotka się w Nowym Jorku z szefami dyplomacji USA, Francji, Rosji, Chin i Wielkiej Brytanii, aby zachęcić ich do dalszych działań w sprawie Syrii. Okazją do spotkania będzie sesja Zgromadzenia Ogólnego NZ.

bEpWntmf

Ban zaapelował do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zjednoczenie się w celu przyjęcia rezolucji, aby upewnić się, że Damaszek respektuje plan demontażu jego arsenału chemicznego, uzgodniony przez Amerykanów i Rosjan.

"Członkowie Rady Bezpieczeństwa powinni dać dowód jedności i przyjąć rezolucję, która może być rzeczywiście zastosowana" - oświadczył szef ONZ. Podkreślił że rząd syryjski powinien "respektować literę i ducha swych zobowiązań" w sprawie likwidacji arsenału chemicznego.

Ban spotka się 28 września z szefami dyplomacji amerykańskiej i rosyjskiej Johnem Kerrym i Siergiejem Ławrowem oraz emisariuszem ONZ ds. Syrii Lakhdarem Brahimim, aby przygotować ewentualną konferencję w sprawie pokoju w Syrii.

Powiedział, że "ma szczerą nadzieję, że przy okazji tego spotkania może zostać wyznaczona data konferencji Genewa 2" w sprawie uregulowania politycznego w Syrii. Podkreślił też, że wielkie mocarstwa mają obecnie "bardzo szerokie spojrzenie" na sprawę syryjską, którą określił jako "najgorszy kryzys od wielu lat". (PAP)

bEpWntml

jo/ mc/

14598283 14597746

bEpWntmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)