Notowania

wojna w syrii
02.01.2013 19:49

ONZ: Już 60 tysięcy ofiar konfliktu w Syrii

Ponad 60 000 ludzi straciło życie w konflikcie syryjskim od jego wybuchu w marcu 2011 roku - poinformowała wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Ponad 60 000 ludzi straciło życie w konflikcie syryjskim od jego wybuchu w marcu 2011 roku - poinformowała wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay. Bilans ten jest wyższy od danych podawanych przez syryjskie organizacje opozycyjne.

W ramach badań zleconych przez ONZ firmie non profit Benetech specjaliści przez pięć miesięcy porównywali dane na temat ofiar i przebiegu konfliktu pochodzące z siedmiu różnych źródeł, w tym od rządu syryjskiego. Ustalono, że między marcem 2011 roku a listopadem 2012 roku zginęło co najmniej 59 648 osób.

_ - Biorąc pod uwagę, że od końca listopada konflikt (w Syrii) nie słabnie, zakładamy, że do początku 2013 roku zginęło w nim ponad 60 000 ludzi _ - poinformowała Pillay w Genewie. _ - Liczba ofiar znacznie przewyższa nasze szacunki i jest szokująca _ - dodała.

Z analizy wynika również, że podczas gdy latem 2011 roku na skutek walk ginęło średnio 1 000 osób miesięcznie, od lipca 2012 roku - już 5 000 osób miesięcznie. Ponad jedną piątą wszystkich ofiar śmiertelnych stanowią mieszkańcy prowincji Hims (w środkowej części kraju), a ponad 10 000 osób straciło życie na wiejskich obszarach otaczających stolicę, Damaszek.

W bilansie nie podano narodowości ofiar ani też, ile spośród nich to członkowie sił opozycyjnych, rządowych i cywile.

ONZ zaktualizowała swój bilans ofiar syryjskiego konfliktu po raz pierwszy od marca 2012 roku. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun informował wtedy, że zginęło w nim co najmniej 10 tysięcy ludzi.

Syryjska opozycja podaje, że w Syrii od początku powstania zginęło ponad 45 000 osób, w tym 30 000 cywilów.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy to była broń chemiczna? 6 osób nie żyje Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej spotkał się rano w Damaszku z sześcioosobową delegacją przedstawicieli syryjskiej opozycji.
Zaatakowali ludzi stojących w kolejce po chleb Agencja Reutera podawała początkowo, że niektóre źródła mówiły nawet o 200 ofiarach śmiertelnych; w kolejnych depeszach nie potwierdzono jednak tej liczby.
Mniejszościom religijnym grozi śmierć - Jestem bardzo zaniepokojony tym, że istnieje ryzyko, iż całe społeczności będą płacić cenę za zbrodnie popełniane przez rząd syryjski - podkreślił ONZ-owski specjalny doradca ds. zapobiegania ludobójstwu.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz