Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ: Karadżić zakwestionuje decyzję w sprawie adwokata z urzędu

0
Podziel się:

Radovan Karadżić zakwestionuje decyzję ONZ-owskiego trybunału ds.
zbrodni w byłej Jugosławii o wyznaczeniu mu adwokata z urzędu w jego procesie - zapowiedział w
czwartek w Amsterdamie doradca prawny Karadżicia.

Radovan Karadżić zakwestionuje decyzję ONZ-owskiego trybunału ds. zbrodni w byłej Jugosławii o wyznaczeniu mu adwokata z urzędu w jego procesie - zapowiedział w czwartek w Amsterdamie doradca prawny Karadżicia.

Sąd zdecydował, że brytyjski adwokat Richard Harvey ma reprezentować byłego przywódcę Serbów bośniackich, jeśli ten będzie kontynuował bojkot swojego procesu po wznowieniu go w marcu 2010 roku. Trybunał odmówił też Karadżiciowi prawa do apelacji w sprawie adwokata z urzędu.

"Dr Karadżić złoży w piątek w trybunale wniosek kontestujący nominację Richarda Harveya jako adwokata w procesie, żądając anulowania tej nominacji" - powiedział Peter Robert.

Harvey ma doświadczenie w reprezentowaniu oskarżonych o zbrodnie wojenne. Bronił dwóch członków Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK), Haradina Balę i Lahiego Brahimaja, w dwóch osobnych procesach przed haskim trybunałem. Pierwszy z nich został skazany na 13 lat więzienia, a drugi - na sześć za zbrodnie popełnione w Kosowie w 1998 roku.

Karadżić bronił się sam i bojkotował proces od jego rozpoczęcia w październiku, utrzymując, że potrzebuje więcej czasu na przygotowanie linii obrony. Oskarżony nie przyznaje się do 11 zarzucanych mu zbrodni popełnionych w czasie wojny w Bośni w latach 1992-1995.

5 listopada sędziowie trybunału uznali, że jeżeli Karadżić nadal nie będzie uczestniczył we wznowionym w marcu procesie lub jeśli w jakikolwiek inny sposób będzie próbował utrudnić prawidłowe i sprawne jego przeprowadzenie, straci prawo do reprezentowania samego siebie i prowadzenie procesu przejmie wyznaczony adwokat.

W poniedziałek Karadżić zakwestionował prawomocność trybunału, twierdząc, że tworząc go w 1993 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ przekroczyła swoje uprawnienia.

Wśród 11 zarzutów stawianych Karadżiciowi dwa zostały zakwalifikowane jako ludobójstwo, a dziewięć jako zbrodnie przeciwko ludzkości. Oskarżenie przedstawiło go jako przywódcę brutalnych czystek etnicznych na Muzułmanach i Chorwatach zamieszkujących regiony, do których rościli sobie prawo bośniaccy Serbowie. Działania te dotyczą m.in. trwającego 44 miesiące oblężenia Sarajewa i przeprowadzonej w 1995 roku masakry Bośniaków (Muzułmanów) w Srebrenicy, w której zginęło ponad 7 tysięcy mężczyzn i chłopców. (PAP)

jo/ mc/

5245466 5244241 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)