Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ: Raport ostrzega przed grupami luźno powiązanymi z Al-Kaidą

0
Podziel się:

Zagrożenie ze strony Al-Kaidy jako "globalnej organizacji
terrorystycznej" osłabło, natomiast groźne pozostają osoby i grupy luźno powiązane z Al-Kaidą,
ponieważ rozwijają się pod względem taktyki i technologii - głosi raport autorstwa ekspertów ONZ.

Zagrożenie ze strony Al-Kaidy jako "globalnej organizacji terrorystycznej" osłabło, natomiast groźne pozostają osoby i grupy luźno powiązane z Al-Kaidą, ponieważ rozwijają się pod względem taktyki i technologii - głosi raport autorstwa ekspertów ONZ.

Raport ten, o którym agencje piszą z Nowego Jorku w środę (czasu lokalnego) został przekazany Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Powstał przed decyzją USA o czasowym zamknięciu około 20 placówek dyplomatycznych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Eksperci wskazują w ok. 30-stronicowym dokumencie, że propaganda terrorystyczna w internecie ma coraz szerszy zasięg i jest coraz bardziej wyrafinowana. Podkreślają, że niesłabnącym wyzwaniem są akty terroru podejmowane przez jednostki lub małe grupy.

"Pojedyncze osoby oraz grupki stowarzyszone z Al-Kaidą i jej filiami wciąż wprowadzają innowacje, jeśli chodzi o cele, taktykę i technologię" - głosi raport. "Choć zagrożenie, które stanowi Al-Kaida jako globalna organizacja terrorystyczna osłabło, to nie ustaje zagrożenie, jakim są jej filie oraz jej zaraźliwe idee" - oceniają eksperci.

Dodają, że zmniejszają się wpływy przywódców Al-Kaidy; jej wyżsi rangą przedstawiciele, których bazą jest pogranicze pakistańsko-afgańskie "wykazują małą zdolność do kierowania operacjami poprzez scentralizowane dowodzenie i kierowanie". Mimo to, jak przyznają eksperci, retoryka Al-Kaidy i jej wezwania do ataków "nadal mają mobilizujący wpływ na radykałów stosujących przemoc, gdziekolwiek się oni znajdują".

W rezultacie, filie Al-Kaidy realizują swoje własne, niezależne programy, nawet jeśli nawiązują do tej organizacji.

Raport zawiera też ocenę obecnego stanu tych właśnie grup. Niektóre zyskały na konfliktach zbrojnych, jak stało się to w Syrii czy Jemenie, inne tracą wpływy. W Mali i Somalii działania armii zmniejszyły pole działania filii Al-Kaidy - uważają eksperci ONZ.

Mimo zróżnicowania tych grup, są one zdolne do szkolenia ochotników, innowacyjności w planowaniu ataków oraz do przeprowadzania operacji - głosi raport.

Na przykład, działające w Pakistanie ugrupowanie Laszkar-i-Taiba (ang. Lashkar-e-Taiba - LeT), zdaniem oenzetowskich ekspertów, prowadzi zaawansowane szkolenia dla terrorystów. Al-Kaida Islamskiego Maghrebu wyspecjalizowała się w porywaniu dla okupu. Al-Kaida na Półwyspie Arabskim, razem z somalijskim ruchem Al-Szabab wspierają działania propagandowe w internecie o wysokim poziomie technologicznym.

Raport zawiera apel o wzmożenie wysiłków na rzecz wdrożenia zakazu podróżowania dla tych osób, które próbują działać na rzecz koordynacji filii Al-Kaidy.

Media amerykańskie podały w środę, że bodźcem do zamknięcia ok. 20 placówek dyplomatycznych USA stała się telekonferencja, w której uczestniczył szef Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri i 20 przywódców stowarzyszonych z siatką organizacji terrorystycznych. (PAP)

awl/

14343163 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)