Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ skreśliło 5 talibów z listy osób objętych sankcjami

0
Podziel się:

Pięciu talibów zostało skreślonych z oenzetowskiej czarnej listy
osób objętych sankcjami. Dwóch mężczyzn z tej grupy nie żyje - poinformował w piątek dyplomata z
kręgów ONZ. Krok ten ma, według afgańskich władz, ułatwić rozmowy z talibskimi rebeliantami.

Pięciu talibów zostało skreślonych z oenzetowskiej czarnej listy osób objętych sankcjami. Dwóch mężczyzn z tej grupy nie żyje - poinformował w piątek dyplomata z kręgów ONZ. Krok ten ma, według afgańskich władz, ułatwić rozmowy z talibskimi rebeliantami.

Chodzi o byłego ambasadora Afganistanu przy ONZ Abdula Hakima Mudżahida Muhammada Awranga oraz o Abdula Salama Zaifa i Abdula Satara Paktina, a także nieżyjących już: Abdula Samada Chaksara i Muhammada Islama Mohammadiego.

Pod koniec czerwca ONZ zgodziła się na usuwanie talibów z oenzetowskiej czarnej listy stopniowo i pod warunkiem, że "członkowie Talibanu nie mają powiązań z Al-Kaidą lub innymi ugrupowaniami terrorystycznymi".

Do zrewidowania listy oraz podjęcia negocjacji z umiarkowanymi przywódcami talibskimi oraz innymi rebeliantami wezwano podczas afgańskiej dżirgi, narady starszyzny plemiennej, obradującej w Kabulu nad programem pokojowym.

Przeglądu listy dokonało podczas czerwcowej wizyty w Kabulu piętnastu wysokich rangą dyplomatów reprezentujacych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Na początku czerwca dżirga uchwaliła deklarację złożoną z 200 punktów. Zawiera ona wiele propozycji wysuniętych przez prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja w tym, by część talibów została skreślona z oenzetowskiej listy osób napiętnowanych za kontakt z terrorystami. Wystąpiono także o "darowanie życia" tym, którzy zdezerterują z szeregów talibów.

Według źródeł dyplomatycznych, na które w piątek powołuje się agencja Reutera, Karzajowi chodziło o usunięcie z listy dwunastu talibów, ponieważ przyłączyli się do strony rządowej, albo dlatego że już nie żyją.

Zwołanie dżirgi, to inicjatywa, z którą Karzaj wystąpił po zaprzysiężeniu go na drugą kadencję prezydencką w listopadzie 2009 roku. Wezwał wówczas do natychmiastowego uwolnienia talibów zatrzymanych wskutek "mylnych informacji".

Dżirga zaleciła utworzenie "mechanizmu prowadzenia negocjacji", który pozwoli na jak najszybsze wdrożenie rozmów z talibami.(PAP)

cyk/ kar/

6704182 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)