Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ONZ: W Republice Środkowoafrykańskiej walczą dzieci żołnierze

0
Podziel się:

W ostatnich tygodniach obie strony konfliktu rekrutowały kolejne dzieci, jednak ze względu na eskalację konfliktu niemożliwe jest podanie dokładnych liczb.

ONZ: W Republice Środkowoafrykańskiej walczą dzieci żołnierze
(Irene2005/CC/Flickr)
bFfJogqd

W konflikcie w Republice Środkowoafrykańskiej walczy coraz więcej dzieci żołnierzy, rekrutowanych zarówno przez rebeliantów, jak i prorządowe milicje - poinformował w piątek Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

_ - Według otrzymanych przez nas wiarygodnych doniesień ugrupowania rebelianckie i prorządowe bojówki rekrutują i angażują w konflikt zbrojny coraz więcej dzieci _ - powiedział Souleymane Diabate, przedstawiciel UNICEF na Republikę Środkowoafrykańską.

Według niego w ostatnich tygodniach obie strony konfliktu rekrutowały kolejne dzieci, jednak ze względu na eskalację konfliktu niemożliwe jest podanie dokładnych liczb. Najbardziej zagrożone przymusowym wcieleniem do którejś z formacji militarnych są dzieci, które oderwały się od swych rodzin w chaosie wywołanym walkami - dodał Diabate.

bFfJogqf

UNICEF szacuje, że także przed wybuchem obecnego kryzysu w grudniu 2012 roku w szeregach zbrojnych ugrupowań w Republice Środkowoafrykańskiej znajdowało się ok. 2500 dzieci.

Sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej jest napięta od kilku tygodni. Rebelianci z sojuszu Seleka 10 grudnia chwycili za broń, domagając się od prezydenta Francois Bozize przestrzegania rozejmów z lat 2007 i 2011, w których zgodzili się złożyć broń w zamian za pieniądze i wcielenie do wojsk rządowych.

Siły powstańcze w szybkim tempie zajęły strategiczne miasta i obecnie zbliżają się do stolicy kraju, Bangi. Regularna armia Republiki Środkowoafrykańskiej, niewystarczająco wyposażona, zdemotywowana i źle zorganizowana, nie stawia praktycznie żadnego oporu. W ubiegły piątek, 28 grudnia, rząd i rebelianci zgodzili się na rozmowy.

Czytaj więcej o sytuacji w Afryce w Money.pl
Francja wysyła 150 żołnierzy do Afryki 150 żołnierzy z Francji pojedzie do Republiki Środkowoafrykańskiej, aby wzmocnić stacjonujący tam francuski kontyngent.
Zestrzelili śmigłowiec sił pokojowych Samolot ONZ, na pokładzie którego znajdowały się cztery osoby, odbywał lot rozpoznawczy nad stanem Jonglei w Sudanie Płd. Wszyscy zginęli.
W Afryce głosuje 80 procent uprawnionych! Tak wysoka frekwencja nie zdarza się w krajach Unii Europejskiej.
bFfJogqG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)