Notowania

wiadomości
13.12.2013 01:46

ONZ: W Syrii co najmniej pięć razy użyto broni chemicznej

Podczas wojny domowej w Syrii co najmniej pięć razy użyto broni chemicznej - wynika z raportu przekazanego w czwartek w Nowym Jorku sekretarzowi generalnemu ONZ.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Podczas wojny domowej w Syrii co najmniej pięć razy użyto broni chemicznej - wynika z raportu przekazanego w czwartek w Nowym Jorku sekretarzowi generalnemu ONZ. *

Według raportu, który przygotowali eksperci ONZ, istnieją niezbite dowody na użycie gazu bojowego sarin 21 sierpnia br. podczas ataku na przedmieściach Damaszku. Jest bardzo prawdopodobne, że broni chemicznej użyto także w czterech innych miejscach, choć brakuje na to bezspornych dowodów.

W dwóch innych miejscach domniemanych ataków chemicznych nie znaleziono żadnych dowodów na użycie chemicznych środków bojowych.

W 82-stronicowym raporcie nie znalazła się informacja, która ze stron konfliktu w Syrii stosowała broń chemiczną. Reżim w Damaszku i rebelianci wzajemnie się o to oskarżają.

Eksperci ONZ nie mają wątpliwości, że cywile, w tym także dzieci, byli celem i ofiarami trzech ataków chemicznych: w sierpniu na przedmieściach Damaszku i w marcu, w miejscowości Khan Al Asal oraz w kwietniu, w Sarakeb.

Działającą w Syrii grupą ekspertów ONZ kierował szwedzki profesor Ake Sellstrom.

W najgłośniejszym ataku chemicznym, 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku, zginęło, według źródeł amerykańskich, ponad 1,4 tysiąca cywilów. Zachód oskarżył o ten atak reżim prezydenta Baszara el-Asada. Władze Syrii zaprzeczyły temu, twierdząc, że była to prowokacja rebeliantów, mająca wywołać amerykańską interwencję zbrojną.

Uderzeniu USA zapobiegło amerykańsko-rosyjskie porozumienie w sprawie likwidacji zasobów syryjskiej broni chemicznej. Porozumienie zaakceptowały władze w Damaszku. (PAP)

sp/

15282452 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz