Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ zawiesza operacje pomocowe w Syrii

0
Podziel się:

Łącznie w Syrii przebywa ponad tysiąc miejscowych oraz zagranicznych pracowników ONZ.

ONZ zawiesza operacje pomocowe w Syrii
(PAP/ EPA)

Z powodu pogorszenia bezpieczeństwa w Syrii ONZ postanowiło tymczasowo wstrzymać działalność pomocową w tym kraju i wycofać z niego część swojego zagranicznego personelu humanitarnego - poinformował rzecznik sekretarza generalnego Ban Ki Muna.

ONZ _ zawiesi swoje misje w kraju do odwołania _ - powiedział rzecznik Martin Nesirky. W tym tygodniu Syrię może opuścić 25 z ok. 100 cudzoziemców, którzy pracują dla różnych oenzetowskich agend i których obecność w kraju nie jest niezbędna.

Łącznie w Syrii przebywa ponad tysiąc miejscowych oraz zagranicznych pracowników ONZ. W ostatnim czasie mieli oni problemy z poruszaniem się po kraju oraz z komunikacją. Powodem były gwałtowne walki w pobliżu stolicy oraz 48-godzinna przerwa w dostępie do internetu, do której doszło w zeszłym tygodniu - poinformowało Biuro NZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Po atakach na konwoje z pomocą humanitarną, do których dochodziło ostatnio, ONZ potrzebuje też większej liczby pojazdów opancerzonych.

Niektóre agendy ONZ przenoszą pracowników z miasta Aleppo (Halab) na północy, nad którym kontrolę próbują przejąć powstańcy walczący z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Miejscowi pracownicy ONZ będą przebywać w każdym dużym regionie Syrii z wyjątkiem Damaszku. Według OCHA stolica uważana była za dość bezpieczną, dopóki w zeszłym tygodniu nie zamknięto głównego lotniska.

_ - Sytuacja cały czas znacznie się zmienia _ - powiedział doradca ONZ ds. Syrii Sabir Mughal. _ Pracownicy humanitarni są coraz bardziej narażeni z powodu strzelanin i starć między obiema stronami konfliktu _ - dodał.

Światowy Program Żywnościowy (WFP), który jest organem pomocniczym ONZ, zaopatruje w żywność nawet 1,5 mln osób w Syrii. Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) udziela wsparcia rodzinom i pomaga w naprawie systemów wodnych i sanitarnych, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dostarcza pomoc medyczną.

Ośmiu pracowników ONZ zginęło w Syrii od wybuchu konfliktu w marcu 2011 roku, w którym łącznie według obrońców praw człowieka śmierć poniosło ponad 41 tys. ludzi.

Czytaj więcej o sytuacji w Syrii w Money.pl
Niezwykłe wyczyny syryjskich powstańców Rebelianci po raz pierwszy zdobyli duże pole naftowe, które zaopatrywało wojska rządowe. Rosjanie mogą zmienić front.
Sensacyjne doniesienia z Syrii. Koniec wojny? Międzynarodowy wysłannik powiedział, że rząd w Damaszku zgodził się na rozejm z rebeliantami z okazji muzułmańskiego święta Id al-Adha.
Rosja znowu blokuje rezolucje ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wyda rezolucji potępiającej ostatnie incydenty na granicy syryjsko-tureckiej. Choćby chciała.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)